Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish

Секоја САБОТА театар во Охрид

Банер

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер
Банер

“БЛАГОРОДНИК” - Молиер, недела 02.10.2016

НУ Центар за култура „Григор Прличев“-Охрид / Народен театар Охрид, на репертоарот повторно “Благородник”- Молиер, режија Дејана Николовска, НЕДЕЛА 02.10.2016 година, почеток 20.00 часот, ВЛЕЗ 150 денари, мала сала, карти во продажба на билетарата на Центарот за култура. Играат: Стрезо Стаматовски, Никола Тодороски, Христина Цветаноска, Филип Кипровски, Елизабета Стефановска, Јасмина Билаловиќ, Сашо Ристовски, Павел Маслов, Ивица Цонев, Лазар Милошески, Марија Неданова

Сценографија: Милена Пантелеева
Костимографија: Милена Пантелеева
Композитор на музика: Оливер Јосифовски
Глас на сонговите: Вера Милошевска
Кореографија: Ана Савиќ
Инспициент: Филип Ангеличин – Жура
Драматург: Кристина Тодороска - Петреска

Технички раководител: Зоран Левески
Светло: Борис Велјаноски
Тон: Митко Серафимоски
Гардероба: Линдита Мерко, Деса Лазороска
Шминка и фризура: Диме Блажески
Реквизита: Маријана Николоска, Соња Крстаноска
Изработка на сценографија: Даниел Андрески, Кире Ангеловски, Ѓоко Китески
Кетеринг: Радмила Николоска

Продукција НУЦК Григор Прличев / Народен Театар Охрид
ул. Македонски Просветители 4
тел: 046 261 063
e-mail: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите
Share/Save/Bookmark
 

28.ОХРИДСКИ СТАРОГРАДСКИ СРЕДБИ 2016

САБОТА 1-ви ОКТОМВРИ 2016
Учесници:
1. Градски Хор при ЦК “Григор Прличев” од Охрид
2. ЗПK Куманово и Културно уметничко друштво Ѓоко Симоновски
3. Пеачка група “Весела Тајфа” од Богданци
4. Здружение на граѓани-Градски хор од Штип
5. КУД Далги ЗП Охрид и Дебрца
6. Ансамблот за народни песни “Вања Лазарова” од Скопје
7. Ансамбл Љупчо Љубен Кумбароски и Струшки Бисери од Струга
8. ВИС Орнаменти од Штип
9. Староградски тамбурашки оркестар Дом на култура “Лазар Софијанов” од Кратово
10. ЗП Пере Тошев - Прилеп

Место: НУ Центар за култура Григор Прличев-Охрид, почеток 20.00 часот, ВЛЕЗ СЛОБОДЕН.
Share/Save/Bookmark
   

КОНКУРС ЗА ИЗБОР НА НАЈДОБРА ПОЕМА ”ГРИГОР ПРЛИЧЕВ” ЗА 2016 ГОДИНА

Согласно член 9 став (1), (2), (3) и (5) и член 10 став 1 алиниеа 1 од Статутот на НУ Центар за култура “Григор Прличев” – Охрид (бр. 01-396/1) од 08. 06. 2015 година НУ Центар за култура “Григор Прличев” – Охрид распишува

КОНКУРС ЗА ИЗБОР НА НАЈДОБРА ПОЕМА ”ГРИГОР ПРЛИЧЕВ” ЗА 2016 ГОДИНА

Поаѓајќи од примарните цели и дејности на Установата - развој и поттикнување на литературното творештво, а по повод и во рамките на манифестацијата – проектот од национален интерес во областа на културата за 2017 година “Прличеви беседи”, утврден и финансиран од страна на Министерството за култура на Република Македонија, се распишува Конкурсот за избор на најдобра поема “Григор Прличев” за 2016 година. Конкурсот е анонимен, а за најдобрата поема предвидена е и парична награда.
Конкурсот за избор на соодветната поема трае заклучно до 20-ти октомври 2016 година. Тематската содржина на поемата со којашто се конкурира е од слободен карактер, но притоа не смее да биде помала од 912 стихови.
За изборот односно наградата одлучува тричлено жири составено од реномирани автори од подрачјето на Општина Охрид и Република Македонија. Се повикуваат сите заинтересирани автори до испратат необјавена поема во четири шифрирани примероци на следнава адреса: НУ Центар за култура “Григор Прличев” – Охрид, ул. “Македонски просветители” бр. 4, 6 000 Охрид, со назнака “Пријава за избор на најдобра поема ‘Григор Прличев’ за 2016 година.” Комисијата согласно Правилникот за критериумите и постапката за избор на најдобра поема, ќе ги извести авторите што поднеле уредна апликација, за резултатите од изборот, најдоцна до 20-ти ноември 2016 година.

За дополнителни информации контактирајте нѐ на:
Тел. 046/ 261 - 063

НУ Центар за Култура “Григор Прличев” – Охрид,
Директор, Горан Стојаноски
Share/Save/Bookmark
   

РИТА - хуманитарно, петок 30.09.2016

НУ Центар за култура „Григор Прличев“-Охрид „РИТА“ – Гаетано Доницети, (хуманитарна претстава, за загрозените од поплавените подрачја) ПЕТОК 30.09.2016 година, почеток 20.00 часот, влез 100 денари, голема сала, карти во продажба на билетарата на Центарот.

Комична опера во еден чин по либрето на Густаво Ваез. Прва изведбата на операта е во Париз 07.05.1860, Работен наслов ,,Двајца мажи и една жена,,

Диригент: Ѓургица Дашиќ
Режисер: Трајко Јордановски
Сценограф/Костимограф: Марија Ветеровска
Концер мајстор: Јане Бакевски
Светло мајстор: Васко Лисичов
Корепетитор: Андреја Наунов
Инспициенти: Љупчо Полизов, Драган Костадиновиќ, Марко Павлевски
Суфлери: Светлана Георгиева, Павлина Здравкова

УЛОГИ:Рита: Полина Тасева, Бепе: Јане Дунимаглоски, Гаспаро: Невен Силјановски, Бартоло: Борко Биџовски

Синопсис: Дејството се случува во Бергамо, Италија. Рита е сопственичка на преноќиште и вдовица на Гаспаро, сопруг кој ја малтретирал и според нејзино сознание настрадал во бродолом.

Во меѓувреме Рита го запознава Бепе, човек кој многу и помогнал во гаснењето на пожарот во нејзината куќа и се мажи за него. Новиот сопруг е сосема различен од поранешниот, Гаспаро. Рита, поттикната од претходното искуство, се наметнува во новиот брак, па дури и го малтретира Бепе, на ист начин како што ја малтретирал Гаспаро. Одненадеж се појавува Гаспаро, кој го преживеал бродоломот и сега живее во Канада каде што се стекнал со големо богатство. Тој се вратил во Бергамо за да добие потврда дека Рита не е жива за да може да склопи брак со вереницата во Канада. Гаспаро доаѓа во преноќиштето на Рита и го наоѓа Бепе.

Во меѓусебниот разговор, Гаспаро го учи Бепе како да се однесува со жените, но при покажување на личната карта на Гаспаро, Бепе сфаќа дека тој е ,,починатиот,, сопруг на Рита. Го моли да му помогне да се ослододи од малтретирањето на Рита. Единствената цел на Гаспаро е да го добие документорт дека бракот со Рита не важи и применува трик за реализација на својата идеја. Се случува дуел помеѓу Гаспаро и Бепе, а победникот треба да живее со Рита. Но Рита и Бепе ја откриваат измамата. Гаспаро го добива бараниот документ, а Рита и Бепе продолжуваат да живеат во среќен брак, зашто Рита му ветува на Бепе дека нема повеќе да го малтретира.

*времетраење на претставата 75 минути

Share/Save/Bookmark
   

Прекината Одисеја, понеделник 26.09.2016


НУ Центар за култура „Григор Прличев“-Охрид во соработка со Македонски Народен Театар Ве покануваат на охридска премиера на "ПРЕКИНАТА ОДИСЕЈА" - режисер Јацек Гломб , Драматург Роберт Урбањски , во ПОНЕДЕЛНИК 26.09.2016 година, почеток 20.00 часот, ВЛЕЗ 150 денари, голема сала, карти во продажба на билетарата на Центарот за култура.
УЛОГИ ВО ПРВИОТ ДЕЛ:
Портирот – Рафал Цјелух
Вјера, снимател – Габриела Фабјан
Влаѓо, оператор на проектор – Бартош Буланда
Иренка, учителка – Анита Подендњак
Јоасја, учителка – Зуза Моторњук
Хонората, готвачка – Малгожата Урбањска
Лена, мајка - Катажина Дворак
Градинарот – Роберт Гулачик
Директор на центарот – Богдан Гжешчак
Капетанот – Павел Волак
Партизанот – Павел Палцат
Партизанката – Магда Скиба
Доне – Матеуш Кшик

УЛОГИ ВО ВТОРИОТ ДЕЛ:
Вангел – Владо Јовановски
Јанушек – Трајче Ѓоргиев
Ираклис – Томе Витанов
Спиро – Борче Начев
Донка – Сашка Димитровска
Цвета – Билјана Јовановска
Димитра – Софиа Насевска - Трифиновска
Пламенка – Снежана Коневска

КРЕАТИВЕН ТИМ
Сценограф: Малгожата Буланда
Музиката е на: Горан Трајкоски
Камерен состав: Петар Христов, Петар Смилев, Сашко Темелкоски и Славчо Коцев
Кореограф: Александра Кочовска – Начева
Преведувач од полски јазик и соработник: Григори Поповски
Инспициенти: Јола Начињска / Вукица Александрова


Share/Save/Bookmark
   

Страница 1 од 82

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>