Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

32. ОХРИДСКИ СТАРОГРАДСКИ СРЕДБИ 2020

18-ти СЕПТЕМВРИ  (ПЕТОК) 2020
ПРОГРАМА:
– ГРАДСКИ ХОР – ВОКС ЛИХНИДОС – ОХРИД
1. ЕЛЕНО ЌЕРКО
2. ОЈ ТИ МОМЕ ОХРИЃАНЧЕ
– КУД – ПЕРЕ ТОШЕВ – ПРИЛЕП
1.ПРОМЕНИСЕ СУТЕ
2.ПРАША ЛИ ТИНКЕ МАЈКАТИ
3.НЕМАМ МИЛО НЕМАМ ДРАГО
– ЗГ  ГРАДСКИ ХОР 2019 – ШТИП
1. МОРЕ СОКОЛ ПИЕ ВОДА НА ВАРДАРОТ
2. КАКВА ПЕСНА ДА ЗАПЕАМ
3. ТРЕНДАФИЛЧЕТО КАРАНФИЛЧЕТО
– КУД НИКОЛА БАДЕВ – КАВАДАРЦИ
1. ТРГНАЛО МОМЕ
2. ПОМОРЕ СЕ СКИТАМ
3. ОЈ ТИ МОМЕ ЛУДО ЛИ СИ
– ТАМБУРАШКИ ОРКЕСТАР СЕРЕНАДА – ТЕТОВО
1. ТЕТОВО
2. СРЦЕ МЕ БОЛИ ЗА ТРПАНА
3. БЛАГУНО ДЕЈЧЕ – СО СПЛЕТ МАКЕДОНСКИ ПЕСНИ
– КУД  ИЛИНДЕН – СТРУГА
1. ИЗЛЕГЛА ЕВДА НИЗ ЧАРШИЈА
2. НА СТРУГА ДУЌАН ДА ИМАМ
3. БОЛНО ЛЕЖИ ВИТЕТО БЕЛЕВО
– РАСПЕАНИ ГЕВГЕЛИЧАНИ – ГЕВГЕЛИЈА
1. НЕ СЕ ФАЌАЈ ДОНЕ ДОНКЕ
2. БРАЛА МОМА КАПИНИ
3. ЦВЕТА МОМА УБАВА (КИТКА НАРОДНИ ПЕСНИ ОД ГЕВГЕЛИСКО)
– ФА  БИСЕРИ – ОХРИД
1. ИЗЛЕГУ ДА СЕ РАШЕТА
2. ДОЈДИ ДОЈДИ МАЛОЈ МОМЕ
3. ФАТИ СЕ БОЕ МОРИ НА ОРО
НАСТАНОТ   ГО   ОРГАНИЗИРА  НУ ЦЕНТАР   ЗА   КУЛТУРА   „ГРИГОР ПРЛИЧЕВ“ -ОХРИД  НА  ОТВОРЕНО,   НА   СЦЕНАТА   ПРЕД   ВЛЕЗОТ  НА ЦЕНТАРОТ ЗА КУЛТУРА.
(СОГЛАСНО   ПРОТОКОЛИТЕ   ЗА   ОРГАНИЗАЦИЈА   НА   ЈАВНИ   НАСТАНИ   ОБЈАВЕНИ   ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО И ВЛАДАТА НА  РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЗА ЗАШТИТА ОД КОРОНА ВИРУСОТ)

Место: НУ Центар за култура Григор Прличев-Охрид, пред платото, почеток 19.00 часот, ВЛЕЗ СЛОБОДЕН!

Share/Save/Bookmark
 

Изложба „Неправилен ритам“

На 21 септември во Центарот за култура „Григор Прличев“-Охрид во 20.00 ч. ќе се одржи патувачка изложба со наслов „Неправилен ритам“ на македонската уметница Билјана Билбилоска.Ќе бидат изложени слики во акрилна техника, работени во последните две години.

“Тематски, изложбата преку боите води дијалог со музиката. Преку аналогијата на овие две нешта, ги сместува боите и звуците во една иста рамка и на иста фреквенција. Музиката е надоврзување на сликите, своевидна екстензија, дел од просторот, иако временски несместлива во три просторни димензии. Ритамот како ликовен елемент варира од праволиниски и правилен до непостојан и непредвидлив, дисперзиран конкавно, со тенденција да ги надмине физичките рамки на платното и да ја продолжи својата приказна надвор“, вели авторката.

Таа дипломирала и магистрирала на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, на отсекот графика. Досега имала четири самостојни изложби, како и голем број групни претставувања во земјава, Србија, Турција, Романија, Полска и во САД. Се занимава со графички дизајн, илустрација и филм.

Share/Save/Bookmark
   

Изложба "1000 години Бигорски Манастир"

НУ Центар за култура „Григор Прличев“-Охрид во соработка Ансамбл Македонија Ве покануват на изложба по наслов "1000 години Бигорски Манастир"
поставена од страна на Ансамбл Македонија.

Во соработка со Бигорски манастир, Ансамбл Македонија подготви изложба со двадесеттина најдрагоцени икони од Бигорскиот манастир, по повод прославување на 1000 години постоење на Бигорски манастир.
На изложбата ќе бидат прикажани 8 Олтарни икони,
2 Чудотворни икони, 2 Тронски икони (Владички и Игуменски Трон), 3 икони од 16 от век, 1 капак од Кивот од Светите Мошти, 1 Плаштеница и 2 Фрескоикони.
Иконите ќе бидат прикажани во нивната отигинална големина.Изложбата се состои од реплики на икони, фрески и плаштеница.

Изложбата ќе биде отворена во среда, 19.08.2020 година со почеток во 19:00 часот во ГАЛЕРИЈАТА на Центарот за култура Охрид. ВЛЕЗ СЛОБОДЕН!
Share/Save/Bookmark
   

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА


Ве известуваме дека поради новонастанатата ситуација и мерките кои ги презеде Владата на Република Северна Македонија за заштита од корона вирусот, НУ Центар за култура “Григор Прличев"-Охрид, ги откажува сите закажани активности, за следните термини на претставите ќе бидете благовремено известени!

Благодариме за разбирањето.

Со почит,
НУ Центар за култура “Григор Прличев"-Охрид
Share/Save/Bookmark
   

Аналфабет -ПЕТОК 13.03.2020

"АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески, на репертоарот ќе биде изведена во петок 13.03.2020 година.

Играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша
Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак
Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија
Адријана Билаловиќ Тодороска - Магдалена Лапајкоска – Дупева
Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев

Почеток 20.00 часот, телефон за резервации 046/261-063, 075/283-066
*Претставата не е за лица помлади од 14 години и во истата се користат пиротехнички средства.

Share/Save/Bookmark
   

Страница 9 од 71

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>