Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

24 ОХРИДСКИ СТАРОГРАДСКИ СРЕДБИ 2012

НУ ЦЕНТАР ЗА КУЛТУРА ”ГРИГОР ПРЛИЧЕВ“ - ОХРИД

19:00 ДЕФИЛЕ на ансамблите низ старата чаршија
и настап на две локации:
Градски плоштад и Стар чинар

20:00 СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ НА ФЕСТИВАЛОТ
говор: директорот на НУ Центар за култура ,,Григор Прличев” - Охрид,

м-р Драгана Боцеска

НАСТАП НА УЧЕСНИЦИТЕ

- Хорот при НУ Центар за култура ,,Григор Прличев” - Охрид
- Ансамбл ,,БИЛЈАНА”
- ЗП – Штип
- ,,Пере Тошев”, Прилеп
- НУ Центар за култура - Штип ,,Вис орнаменти”
- ,,РАСПЕАНИ ГЕВГЕЛИЧАНИ” – Гевгелија
- ,,Оскар” – Струга и Владо Костоски
- ,,Октет Прилеп” -НУ Центар за култура Прилеп
- ,,РАСПЕАНИ ОХРИЃАНКИ’’ , Охрид
- ,,ИЛИЈА НИКОЛОВСКИ ЛУЈ” - Државно музичко училиште

Место :ГОЛЕМА САЛА
НУ Центар за култура ,,Григор Прличев” –Охрид

Организирањето на манифестацијата е овозможена
од Министерството за култура на Република Македонија

Share/Save/Bookmark
 

СВАДБАТА НА ИТАР ПЕЈО


Националната установа Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид и Народен Театар Охрид на големо задоволство на сите нас ја започнуваат новата сезона на театарски претстави, на репертоарот сабота 29.септември “СВАДБАТА НА ИТАР ПЕЈО”

Автор Бранислав Димитров

Режија Деан Дамјановски

Сценски дизајн и костими Кирил Василев

Кореограф Костадин Бетоски

Композитор-музика Златко Митрески

Улоги:

Итар Пејо-Горан Стојаноски

Берберот-Стрезо Стаматовски

Кумот-Никола Тодороски

Менка-Јасмина Билаловиќ

Дренка-Адријана Билаловиќ

Ценка-Билјана Билаловиќ

светло Зоран Левески,

тон Филип Ангеличин Жура

реквизитер Борче Вељаноски

САБОТА, 29. септември 2012 година
почеток 20.00 часот, цена на карта 100 денари

Резервации: 046 261 063

Е-адреса: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

Карти во продажба на билетарата секој работен ден по 15:00 часот,
картите се нумерирани.

Share/Save/Bookmark
   

ПОЛИЦАЈЦИ

Почитувани, Народен Театар Охрид Ве поканува на Предпремиера (Петок 20.Април) и Премиера (Сабота 21.Април) на претставата ПОЛИЦАЈЦИ од Славомир Мрожек (Полска) во режија на Андреј Цветановски.

Играат:
Шеф на Полиција – Никола Тодороски
Наредникот – Валентин Костадиновски
Затвореникот – Стрезо Стаматовски
Генералот – Ивица Цонев
Жената на наредникот – Адријана Билаловиќ
Регентот – Горан Стојаноски
Полицајци – Никола Ристески
Игор Георгиоски
Владимир Ристески
Катерина Петреска

Режија и адаптација – Андреј Цветановски
Сценограф – Владо Ѓорески – Рафик
Костимограф – Кристина Мукоска Затуроска
Избор на Музика – Стрезо Стаматовски
Игор Георгиев
Изведба на сценографија – Предраг Јовановиќ – Бато
Тон – Филип Ангеличин – Жура
Светло – Зоран Левески

ПОЛИЦАЈЦИ
Приказна за објективитетот како состојба на умот. Драма за искоренување на субјективизмот и човечките вредности. За создавање на едноумие кое носи кон утопијата за совршен свет. За создавање совршен систем на сметка на хуманото во човештвото. Но дали го сакаме тоа? Дали субјективноста треба да се искорени? Дали треба да го уништиме човекот во нас за да создадеме совршен свет? Дали може објективно да се оцени вистината за одреден случај? Зарем не е јасно колку вистината е субјективна?

Режисер,
Андреј Цветановски

Должност на уметникот е да ја говори вистината, дури и ако таа не е најприфатлива во одреден момент, нашата етичка димензија е важна исто како и нашата естетичка. Не можат да се ценат уметници кои велат дека им е важна само уметноста. Мораме да живееме во реалноста и да ја направиме подобра. Не смееме да сме кукавици.

Раководител на театарот,
Горан Стојаноски

Картите по цена од 100 денари (предпремиера) и 150 денари (премиера)


Share/Save/Bookmark
   

Страница 71 од 71

<< Почеток < Пред 71 Следно > Крај >>