Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

Филмот "СТЕЛА" повторно во НУЦК Охрид

Филмот „Стела“ повторно на кино репертоарот во НУ Центар за култура „Григор Прличев" - Охрид, во ПЕТОК 19.02.2021 година, со почеток во 19.00 часот, цена на карта 100 денари.
По обид за самоубиство на едно десетгодишно дете, кое е жртва на малтретирање во училиште, Стела (шарпланинка) е единствената која може да го спаси и да му ја обнови верата во животот.
Оригинален наслов: СТЕЛА
Траење на филмот: 91 Минути
Земја / година: MKD/2019
Жанр: Драма, Семеен
Глумци: Дејан Лилиќ, Тони Михајлоски, Петар Маниќ, Симеон Дамески
Режија: Стојан Вујичиќ
Дистрибутер: Дрим Фектори
СОГЛАСНО ЗДРАВСТВЕНИТЕ ПРОТОКОЛИ СО ОГРАНИЧЕН БРОЈ НА ПУБЛИКА!
Продуцентот Огнен Антов вели дека „Стела“ е приказна за еден шарпланинец, едно дете и за еден дедо. Филмот е копродукција на „Дрим фектори“ од Македонија, „Акција продукција“ од Србија и на „Моуна“ од Германија.
Улогата на Никола ја игра 12-годишниот Петар Маниќ, за кого ова е филмско деби, а во кастингот се и Дејан Лилиќ, Тони Михајловски, Симеон Дамески и Христина Поповиќ, позната од српскиот филмски хит „Парада“.
Сценариото е на Ева Камчевска, кинематографер е Гого Клинчаров, а костимограф е Милена Миленковиќ. Филмот е поддржан од Агенцијата за филм на Македонија и од Филмскиот центар на Србија.
Share/Save/Bookmark
 

Претстава "Сопружници" - Вуди Ален

НУ Центар за култура "Григор Прличев" - Охрид / Народен Театар Охрид
Новата премиера “Сопружници” - Вуди Ален, Режија Драгана Таневска на големо задоволство на публиката на репертоарот ќе биде изведена во САБОТА 06.02.2021 година со почеток во 19.00 часот.
Играат:
Гејб - Ивица Цонев
Џуди - Елизабета Стефановска
Џек - Никола Тодороски
Сали - Адријана Билаловиќ Тодороска
Мајкл - Филип Кипровски
Сценограф – Борис Далчев, Ванчо Василев
Костимограф - Ванчо Василев
Инспициент - Филип Ангеличин – Жура
Светло - Борис Велјаноски
Тон - Митко Серафимоски
Избор на музика – Драгана Таневска
Дизајн на плакат – Борис Далчев
“Сопружници” претставува песимистичко гледиште за романтичната љубов и бракот. Хуморот во претствата произлегува од реалноста на ситуациите. Ликовите не можат да ги надвладеат своите слабости и желби и затоа влегувааат во апсурдни ситуации кои се комични. Тоа пак, од друга страна е и специфичноста на хуморот на Вуди Ален, кој многу мудро и реално ги анализира ситуациите и карактерите – Драгана Таневска.
Картите по цена од 200 денари ќе бидат пуштени во продажба од понеделник (01.02.2021) на билетарата при НУЦК "Григор Прличев" - Охрид, почеток 19.00 часот.Телефон за резервации 046/261-063, 075/283-066
СОГЛАСНО ЗДРАВСТВЕНИТЕ ПРОТОКОЛИ СО ОГРАНИЧЕН БРОЈ НА ПУБЛИКА!


Share/Save/Bookmark
   

ПРЛИЧЕВИ БЕСЕДИ програма

ПЕТОК, 5 февруари 2021 година

11:45 часот
Изложба на ликовни дела од колекцијата на НУЦК Охрид
Место: Изложбен салон

12:00 часот
Свеченост посветена на лауреатот награда ГРИГОР ПРЛИЧЕВ
-Настап на хорот при НУЦК “Григор Прличев”- Охрид
*1762 лето
-Обраќање на претставник од НУЦК “Григор Прличев”- Охрид
-Обраќање на претставник од Општина Охрид
-Претставување на наградената поема за 2020 година “Капетаните”
-Артистичка изведба на поемата “Капетаните”
-Врачување на Повелбата за најдобра поема за 2020 година
-Свечено обраќање на лауреатот Лилјана Пандева

Место: НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид, мала сала,
согласно здравствените протоколи за заштита од корона вирусот.

Share/Save/Bookmark
   

Филм, Господ постои, името ѝ е Петрунија

Филмот "Господ постои, името ѝ е Петрунија" повторно на кино репертоарот во НУ Центар за култура „Григор Прличев" - Охрид во ПЕТОК 29.01.2021 година, почеток во 18.00 часот, цена на карта 100 денари.

Оригинален наслов:Господ постои, името ѝ е Петрунија
Траење на филмот: 100 Минути
Земја / година: BEL, HRV, FRA, MKD, SVN/2019
Жанр:Драма
Глумци: Зорица Нушева, Лабина Митевска, Петар Мирчевски, Виолета Шапковска, Симеон Мони Дамевски, Суад Беговски, Илија Волчески, Стефан Вујисиќ, Андријана Колевска,Владимир Тулиев
Режија: Теона Стругар Митевска
Возрасна Категорија:   + 16
Темата е несомнено интересна, а уште повеќе ветуваат и ликовите кои ја носат приказната, секако на чело со Петрунија, во улога на Зорица Нушева.
Петрунија има 32 години и е навработена историчарка која живее со мајка ѝ и татко ѝ. Живеат од социјална помош и од работата што повремено ја наоѓа мајка ѝ. Петрунија одбива да се вработи во текстилна фабрика. Таа одбива да ја прифати традиционалната улога што ѝ ја наметнува општеството. Упорна е и одлучна да дојде до заокружувањето на својата идеја, без оглед на околностите.
СОГЛАСНО ЗДРАВСТВЕНИТЕ ПРОТОКОЛИ СО ОГРАНИЧЕН БРОЈ НА ПУБЛИКА!

 

Share/Save/Bookmark
   

Документарен филм “Чистилиште на душата”

Националната установа Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид по повод верскиот празник Богојавление-Водици, својот филмски репертоар во 2021 година го започнува со документарниот филм “Чистилиште на душата”. Режијата и сценариото на филмот е на познатиот охридски  режисер Илија Пиперкоски. Филмот е снимен во 2010 година и истата година беше премиерно прикажан. Ги покануваме сите љубители на филмот да присуствуаат на проекцијата која ќe се прикажува на 18.01.2021 година (понеделник) со почеток во 18:00 часот во големата сала на НУЦК “Григор Прличев”-Охрид. НУЦК “Григор Прличев”-Охрид ги обезбедува сите потребни протоколи за заштита од Ковид 19. Влезот е слободен!

Share/Save/Bookmark
   

Страница 5 од 71

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>