Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

"Чекајќи го министерот” ЧЕТВРТОК, 19.03.2020 година

Почитувани,

Одложената хит престава "Чекајќи го министерот” се презакажува за ЧЕТВРТОК, 19.03.2020 година (претходно купените карти ќе важат)!
Во претставата игра мега популарната актерка Лидија Вуќичевиќ која публиката ја препознава од култната серија,, Бољи живот”, ,,Жикина династија и уште многу големи тв, филмски и театарски проекти.Покрај неа во претставата играат младите и популарни актери: Семир Гигиќ и Сашо Ристовски.

Почеток 20.00 часот, цена на билет 150 денари.
Телефон за резервации 046/261-063Share/Save/Bookmark
 

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ


Почитувани,
Согласно ОДЛУКАТА на Влада на РСМ предлог за ограничување на масовни јавни собири на отворен и во затворен простор – (коронавирусот), за таа цел Хит преставата "Чекајќи го министерот”, закажана за САБОТА 29.02.2020 година се ОДЛОЖУВА.

Со почит,
НУ Центар за култура “Григор Прличев"-Охрид
Share/Save/Bookmark
   

„Каде е пиштолот?“ петок 21.02.2020 година

Повторно на репертоарот „Каде е пиштолот?“ од унгарски автор Габор Ѓоргеј во режија на Дејана Николовска
Играат: Горан Стојаноски, Никола Тодороски, Адријана Билаловиќ Тодороска, Ивица Цонев, Стрезо Стаматовски
Сценограф, костимограф и дизајн на светло: Милена Пантелеева
Музика: Гаро Ашикјан
Сценски движења: Асја Иванова
Драматург: Кристина Тодороска Петреска
Инспициент: Филип Ангеличин-Жура

„Каде е пиштолот?“ е модерен сатиричен текст со силна егзистенцијалистичка позадина, создаден во седумдесеттите години од минатиот век. Во својата срж текстот се занимава со човековата дуална природа, играјќи помеѓу позициите на опресор и потчинет низ петте ликови кои го носат дејствието.
Зборот „пиштол“ предложен уште во насловот не е ништо друго туку театарски знак, систем на апстракции, симбол на моќта на насилство – кого ликовите го користат за да ги тероризираат останатите. Местото на дејство е затворен простор , во кој гледаме четири луѓе што седат и петтиот како вперува пиштол во нив. Четири од нив секогаш сакаат да излезат надвор од собата, а петтиот секогаш ќе се чувствува добро внатре. Тоа е оној кој е со пиштолот. Изворот на сите проблеми е токму тој - пиштолот. Пиштолот би можел да има и понаква намена, но не во овој случај. Tажно e, но овде не е можно да живеете без пиштол!

Картите по цена од 200 денари се пуштени во продажба на билетарата при НУЦК "Григор Прличев" - Охрид, почеток 20.00 часот.Телефон за резервации 046/261-063, 075/283-066

Share/Save/Bookmark
   

„Медена земја“ повторно на кино репертоарот!

Поради зголемениот интерес филмот „Медена земја“ повторно ќе се прикажува на кино репертоарот во Националната установа Центар за култура „Григор Прличев" - Охрид, во петок 14-ти и сабота 15-ти февруари 2020 година, со почеток во 20.00 часот, цена на карта 100 денари! „Земи половина од медот, половина остави за пчелите.“
Времетраење: 85 мин.
Режисери: Љубо Стефанов и Тамара Котевска
Сниматели: Фејми Даут и Самир Љума
Продуцент и монтажер: Атанас Георгиев
Музика: „Фолтин“
Жанр: Документарен
Возрасна категорија: Сите
Цена на карта 100 денари, почеток 20.00 часот.


Share/Save/Bookmark
   

Кино проекција на филмот „Дедо и внук“

Повторно кино проекција на филмот „Дедо и внук“ на 12-ти и13-ти февруари во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид

Режисер на филмот е Илија Пиперкоски, продуцент е Огнен Антов, директор на фотографија е Романецот Патру Паунеску, а монтажата ја направи Данчо Стефков.
Главните улоги ги толкуваат Дејан Лилиќ, Салаетин Билал, Даниела Ивановска, Горан Стојаноски, Благој Веселинов и Наум Цветкоски.

Почеток 20.00 часот, цена на билет 100 денари.
Телефон за резервации 046/261-063,

Share/Save/Bookmark
   

Страница 10 од 71

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>