Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

ПРЛИЧЕВИ БЕСЕДИ програма

ПЕТОК, 5 февруари 2021 година

11:45 часот
Изложба на ликовни дела од колекцијата на НУЦК Охрид
Место: Изложбен салон

12:00 часот
Свеченост посветена на лауреатот награда ГРИГОР ПРЛИЧЕВ
-Настап на хорот при НУЦК “Григор Прличев”- Охрид
*1762 лето
-Обраќање на претставник од НУЦК “Григор Прличев”- Охрид
-Обраќање на претставник од Општина Охрид
-Претставување на наградената поема за 2020 година “Капетаните”
-Артистичка изведба на поемата “Капетаните”
-Врачување на Повелбата за најдобра поема за 2020 година
-Свечено обраќање на лауреатот Лилјана Пандева

Место: НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид, мала сала,
согласно здравствените протоколи за заштита од корона вирусот.

Share/Save/Bookmark
 

Филм, Господ постои, името ѝ е Петрунија

Филмот "Господ постои, името ѝ е Петрунија" повторно на кино репертоарот во НУ Центар за култура „Григор Прличев" - Охрид во ПЕТОК 29.01.2021 година, почеток во 18.00 часот, цена на карта 100 денари.

Оригинален наслов:Господ постои, името ѝ е Петрунија
Траење на филмот: 100 Минути
Земја / година: BEL, HRV, FRA, MKD, SVN/2019
Жанр:Драма
Глумци: Зорица Нушева, Лабина Митевска, Петар Мирчевски, Виолета Шапковска, Симеон Мони Дамевски, Суад Беговски, Илија Волчески, Стефан Вујисиќ, Андријана Колевска,Владимир Тулиев
Режија: Теона Стругар Митевска
Возрасна Категорија:   + 16
Темата е несомнено интересна, а уште повеќе ветуваат и ликовите кои ја носат приказната, секако на чело со Петрунија, во улога на Зорица Нушева.
Петрунија има 32 години и е навработена историчарка која живее со мајка ѝ и татко ѝ. Живеат од социјална помош и од работата што повремено ја наоѓа мајка ѝ. Петрунија одбива да се вработи во текстилна фабрика. Таа одбива да ја прифати традиционалната улога што ѝ ја наметнува општеството. Упорна е и одлучна да дојде до заокружувањето на својата идеја, без оглед на околностите.
СОГЛАСНО ЗДРАВСТВЕНИТЕ ПРОТОКОЛИ СО ОГРАНИЧЕН БРОЈ НА ПУБЛИКА!

 

Share/Save/Bookmark
   

Документарен филм “Чистилиште на душата”

Националната установа Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид по повод верскиот празник Богојавление-Водици, својот филмски репертоар во 2021 година го започнува со документарниот филм “Чистилиште на душата”. Режијата и сценариото на филмот е на познатиот охридски  режисер Илија Пиперкоски. Филмот е снимен во 2010 година и истата година беше премиерно прикажан. Ги покануваме сите љубители на филмот да присуствуаат на проекцијата која ќe се прикажува на 18.01.2021 година (понеделник) со почеток во 18:00 часот во големата сала на НУЦК “Григор Прличев”-Охрид. НУЦК “Григор Прличев”-Охрид ги обезбедува сите потребни протоколи за заштита од Ковид 19. Влезот е слободен!

Share/Save/Bookmark
   

Добитник на награда „Григор Прличев“ е Лилјана Пандева

Лилјана Пандева - добитник на престижната награда „Григор Прличев“ за наградената поема за 2020 година „Капетаните“ под шифра „Мисија“.

Лилјана Пандева е родена во 1964 година во Ново Село Струмица. Таа е дипломиран професор по македонска и јужнословенски книжевности и македонски јазик. Доктор е на филолошки науки. Автор е на повеќе дела, меѓу кои „Новогодишни едночинки“, драмолети за деца во стих, поетската збирка „Љубов од А до Ш и обратно“, збирките раскази „Возовите на Луцерн“, „Канцеларсики колумни“, „Класифицирано“, романите „Од агендата на Калина Калин“, „Дневници на една љубов“, „Доилката“, добитник на наградата „Стале Попов“ на ДПМ, „Два Божика“, како и на поголем број научни трудови од областа на македонистиката и книжевната критика. Нејзините дела се преведени на повеќе странски јазици.

Share/Save/Bookmark
   

Среќна нова година и Божиќни празници

Share/Save/Bookmark
   

Страница 9 од 61

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>