Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

ИМПРОВОКАЦИЈА - петок 14.04.2017

Импровокација во петок (14 април 2017) година на "керал" сцената на Народен Театар Охрид, репертоарно ќе се одигра петтата епизода од втората сезона на најпопуларното шоу "Импровокација", со актерите Стрезо Стаматовски, Филип Кипровски и Никола Тодороски, подпомогнати од Филип Ангеличин - Жура.Специјалното Велигденско издание на Импровокација започнува во 20:00 часот, а влезниците се купуваат во музичката продавница Зи Зи Топ. Новата „ИМПРОВОКАЦИЈА“ носи нови игри и многу забава.Ваквата форма на театар за прв пат се воведува во нашата земја па дури и во регионот. Целта на „ИМПРОВОКАЦИЈА“ е преку еден неформален и забавен начин да ја демистифицира магијата на создавање театарски игри (сцени) за да го доближи театарот што повеќе до пошироката публика. Театарската импровизација „ИМПРОВОКАЦИЈА“ е спонтана, забавна и смешна, но како сите други работи треба да се види и доживее за да се ужива во неа.

Share/Save/Bookmark
 

"АНАЛФАБЕТ" - ПРЕМИЕРА 27 МАРТ ПОНЕДЕЛНИК

НУЦК “ГРИГОР ПРЛИЧЕВ” – НАРОДЕН ТЕАТАР ОХРИД Ве кани на Премиера на најновата комедија АНАЛФАБЕТ, работена според Бранислав Нушиќ, а во режија на Ѓорѓи Ризески.

Во улогата на Максим Благадуша е Горан Стојаноски, Никола Тодороски го глуми ликот на Митре П. Клатипатлак, Стрезо Стаматовски е Румен Вујаклија и Елизабета Стефановска како Магдалена Лапајкоска – Дупева.

Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев.

Премиерата е закажана во понеделник 27 март, во 20:00 часот, а првата реприза е во вторник во истото време. Цената на билетите за Премиерата изнесува 250 денари, а за репризата 200 денари.

Билетарата за престојниот викенд работи од 11.00 до 17.00 часот.

Во претставата се користат пиротехнички средства и претставата не е препорачлива за возраст под 14 години.

 

Share/Save/Bookmark
   

ИМПРОВОКАЦИЈА - петок 10.03.2017 година

Во петок (10 март) на репертоарот на Народен Театар Охрид е претставата „ИМПРОВОКАЦИЈА“. Ова е трета “епизода” од втората сезона на мега-забавниот продукт на актерите Стрезо Стаматовски, Никола Тодороски и Филип Кипровски, подпомогнати од домаќинот на шоуто Филип Жура. Новата „ИМПРОВОКАЦИЈА“ носи нови игри и многу забава.Ваквата форма на театар за прв пат се воведува во нашата земја па дури и во регионот. Целта на „ИМПРОВОКАЦИЈА“ е преку еден неформален и забавен начин да ја демистифицира магијата на создавање театарски игри (сцени) за да го доближи театарот што повеќе до пошироката публика. Театарската импровизација „ИМПРОВОКАЦИЈА“ е спонтана, забавна и смешна, но како сите други работи треба да се види и доживее за да се ужива во неа.

Картите по претпродажна цена од 150 денари можат да се купат во музичката продавница Зи Зи Топ, а истите на денот на претставата (петок) ќе чинат 200 денари. Бројот на влезници е ограничен, а претставата започнува во 20.00 часот
Share/Save/Bookmark
   

ДЕНИЦИЈА - четврток 23.02.2017

ДЕНИЦИЈА ОД ПЕТРЕ М. АНДРЕЕВСКИ

Во продукција на Народниот театар од Охрид и Театарот „Ici et la“ од Париз,Франција, во четврток на 23 Февруари во 20:00 часот, во Центарот за култура Охрид, повторно ќе се прокажи драмската презентација на историската поема „Дениција“ на великанот на македонската книжевност Петре М. Андреевски.
Подготвуван последните две години како поетско-театарски сон што ја пласира „Дениција“ во основата на македонскиот духовен идентитет во европски и светски рамки, нејзината праизведба во Македонија се совпаѓа со десетгодишнината од смртта на акедмик Петре М. Андреевски (1934-2006). Во овој несекојдневен театарски потфат на режисерот Константин Плевнеш, кој е воедно автор на оригиналната музика, во улогата на Петре М. Андреевски настапува првенецот на Драмскиот театар Рубенс Муратовски, во улогата на Дениција, младата актерка Димитрина Мицкоска, а во улогата на божицата Талија, Саша Ефтимова од МОБ. Сценографијата е на Валентин Светозарев, костимографијата е на Марија Пупучевска, видео-арт Милчо Узунов, додека уметнички советник е Флориан Габер. Во рамките на претставата користени се и 5 слики на Сергеј Андреевски на тема „Дениција“.
Интересно е да се одбележи дека претставата е во копродукција со парискиот театар „Ici et la“, со оглед на фактот што поезијата на Петре М. Андреевски е преведена на француски, предвиден е и настап во повеќе Европски метрополи.

Карти во продажба на билетарата на Центарот за култура, цена 200 денари.

Share/Save/Bookmark
   

ИМПРОВОКАЦИЈА - сабота 25.02.2017 година

25.02.2017 е датумот 20:00 е часот а сцена КЕРАЛ или Народен Театар Охрид сцена-под сцена е местото на оваа театарска екстраваганца која не смеете да ја пропуштите.
За тие што сѐ уште не успеале од било која неоправдана причина да ја гледаат, претставата ИМПРОВОКАЦИЈА се случува на лице место пред очите на публиката и ништо не е претходно подготвено. Тоа значи дека публиката активно учествува со предлози од кои веднаш актерите создаваат сцени.
Веќе 2 сезона на сцената имровизираат:
Човекот кој е најверен член на групата Охриѓани во Скопје - Филип Кипровски
Човекот кој е потајно член и лидер на балетска група - Стрезо Стаматовски
Човекот кој е неофицијален член на здружение на жени Бисера - Никола Тодороски
И се разбира домаќинот на шоуто или оној кој се грижи за се да биде добро организирано, човекот на кој веќе втора сезона рингтонот му е:
“Треп-треп-трепни, трепни, ма само трепни и ја чу за тебе да умрем и све че да ти крене, мени су руке одсечене” – Филип Ангеличин - Жура

Билети во МЈУЗИК ШОП ЗЗ ТОП
ПреТпродажба - 150 мкд
На ден на шоу (25.02.2017) - 200 мкд

Share/Save/Bookmark
   

Страница 49 од 54

<< Почеток < Пред 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Следно > Крај >>