Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

КОНКУРС ЗА ИЗБОР НА НАЈДОБРА ПОЕМА ”ГРИГОР ПРЛИЧЕВ” ЗА 2017 ГОДИНА

Согласно член 9 став (1), (2), (3) и (5) од Статутот на НУ Центар за култура “Григор Прличев” – Охрид (бр. 01-396/1) се распишувa:

КОНКУРС

ЗА ИЗБОР НА НАЈДОБРА ПОЕМА ”ГРИГОР ПРЛИЧЕВ” ЗА 2017 ГОДИНА

Конкурсот за избор на соодветната поема трае заклучно до 25-ти ноември 2017 година. Тематската содржина на поемата со која што се конкурира е од слободен карактер, но притоа не смее да биде помала од 912 стихови. Конкурсот е анонимен, а за најдобрата поема предвидена е и парична награда. За изборот односно наградата одлучува три члено жири составено од реномирани автори од подрачјето на Општина Охрид и Република Македонија. Се повикуваат сите заинтересирани автори до испратат необјавена поема во четири шифрирани примероци на следнава адреса: НУ Центар за култура “Григор Прличев” – Охрид, ул. “Македонски просветители” бр. 4, 6 000 Охрид, со назнака “Пријава за избор на најдобра поема “Григор Прличев за 2017 година”. Комисијата согласно Правилникот за критериумите и постапката за избор на најдобра поема, ќе ги извести авторите што поднеле уредна апликација, за резултатите од изборот, најдоцна до 25-ти декември 2017 година.  

За дополнителни информации:
Тел. 046/ 261 - 063
Е-адреса: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите
НУ Центар за култура “Григор Прличев” – Охрид,
Директор, в.д. Стрезо Стаматоски

Share/Save/Bookmark
 

Аналфабет - среда 25.10.2017

Во СРЕДА 25.10.2017 на репертоарот повторно ќе биде изведена претставата "АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески. Бесплатен влез за студенти!!!

Играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша
Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак
Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија
Елизабета Стефановска - Магдалена Лапајкоска – Дупева
Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев
почеток 20.00 часот.
*Картите по цена од 150 денари
**Претставата не е за лица помлади од 14 години
***Во претставата се користат пиротехнички средства
Телефон за резерваци на карти 046/261-063 секој работен ден од 10.00 до 15.00 часот, подигнување на резервирани карти најдоцна еден ден пред одигрување на претставата!
Работно време на билетарата од вторник до петок од 10.00 до 20.00 часот, во сабота од 14.00 до 20.00 часот и во понеделник од 10.00 до 14.00 часот!

Share/Save/Bookmark
   

Етно вечер - Незаборав, сабота 21.10.2017

Во Сабота 21.10.2017 година во НУЦК „Григор Прличев“ ќе се одржи Етно вечер насловена НЕЗАБОРАВ. Љубителите на старата македонска чалгиска музика ќе имаат можност да го проследат настапот на ФА Бисери, Ансамбл Билјана јуниор, а како специјален гостин свој настап ќе има маестро Зоран Џорлев.

„Песната е нашиот идентитет. По старата македонска чалгиска музика сме препознатливи и уникатни во светот. Преку ваквите настани, ќе го исполниме аманетот на авторите кои стојат зад овие дела и само така ќе ги сочуваме од заборав.“ - вели организаторот на овој настан, Ѓоко Алоски.

Настанот започнува во 20 часот, а билетите по цена од 100 денари можат да се купат во специјализираната музичка продавница Зи Зи Топ во Охрид.
Истиот е поддржан од Министерството за култура на Република Македонија.
Share/Save/Bookmark
   

29.ОХРИДСКИ СТАРОГРАДСКИ СРЕДБИ 2017

ПЕТОК, 29-ти СЕПТЕМВРИ 2017 / Учесници:

1. Хорот при НУ Центар за култура “Григор Прличев” од Охрид
-Ој ти момче охриѓанче
-Се посврши серве Донке
2.КУД Далги при ЗП Охрид и Дебрца
-Јас Методи Патче
-Димчета Аскер го писале
3. Октет од Прилеп
-Секоја вечер пијан се враќам
-Не стој Доне Донке
-Са ноќ седам Трено
4. ВИС Орнаменти од Штип
-Дончо штипјанчето
-Не се факај Доне Донке
-Пијан идам од града
5. Пеачка група Сирма Војвода од Битола
-Отвори го Кате Пенџерето
-Болна е легнала Џанам
6. Пеачка група “Весела Тајфа” од Богданци
-На срце ми стар мерак лежи
-Кажи, кажи, ќерко Славко
-Мома Катерина – со сценска изведба
7. Распеани Гевгеличани од Гевгелија
-Сношти вечер сон сум сонувала
-Не ми седи коконо
-Бог да бие Тино, мори
8. Оркестар при ФА Бисери од Охрид
-Бог да бие Русе
-Ах мори бабо
-Сирто оро
Место: НУ Центар за култура Григор Прличев-Охрид,
почеток 20.00 часот, ВЛЕЗ СЛОБОДЕН.
Share/Save/Bookmark
   

Тематска изложба "Живи фосили и ендемити од Охридското Езеро"

НУ Центар за култура "Григор Прличев”- Охрид во соработка со Природонаучен музеј на Македонија - Скопје Ве поканува на тематска изложба "Живи фосили и ендемити од Охридското Езеро", во среда 20.09.2017 година во 12.00 часот во Изложбениот салон на Центарот за култура, изложбата ќе е поставена до 06.10.2017 година, Влезот е слободен !

Share/Save/Bookmark
   

Страница 45 од 54

<< Почеток < Пред 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Следно > Крај >>