Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

Kонцерт на Ансамблот "ТАНЕЦ"

НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид Ве поканува на концерт на Н.У. Ансамблот за народни игри и песни на Македонија "ТАНЕЦ" + специјален гостин на вечерта Сузана Спасовска
Како предгрупа на ансамблот "Танец" ќе настапат и фоклорниот ансамбл "Бисери" од Н.У.Ц.К. Григор Прличев - Охрид.
ВТОРНИК, 17 Април 2018 година, почеток 20:00 часот, голема сала. Картите по цена од 150 денари се пуштени во продажба на билетарата при НУЦК "Григор Прличев" - Охрид.

ПРОГРАМА :
1. Песни од Егејска Македонија во изведба на пејачката група на ФА Бисери
- „Излегу да се мамо рашета“
- „Твојте очи Лено мори“
2. НУ Танец
-Невестинско
-Чифте Чамче
-Лазаренки
-Осоговка
3. Блок песни – пеачки хор Танец
„Ај што дојде – изворна песна“
„Сум се родил мераклија“
4. НУ Танец
- Копачка
- Шопска Петорка
- Тресеница –Фрагмент
- Пирински блок -Фрагмент
- Оркестарско дел „Велигденско оро“
5. Блок песни Сузана Спасовска
„Да сум бистра вода“
„Сношти минав крај рајската градина “
6. НУ Танец
- На Мегдан

Share/Save/Bookmark
 

ИМПРОВОКАЦИЈА сезона 4 - сабота 07.04.2018

 

improvokacija_veligden_1_640x360
#ИМПРОВОКАЦИЈА на пали-коси!
Земаш под рака другарот, другарката, сопругот, сопругата, швалерката или водоводџијата и ги носиш на „смешки“ во „киноно“.
Задолжително носете вапцано јајце!
ИМПРОВОКАЦИЈА 4та СЕЗОНА!
НОВИ ИГРИ, НОВИ МОМЕНТИ, НОВА ПРЕТСТАВА

Картите во продажба од понеделник во Музичка Продавница Зизи Топ!
Цена 150 денари и 200 денари на денот на шоуто.
Исто така, карти може да резервирате и на телефонскиот број 075283066 од 11.00-15.00 часот
Share/Save/Bookmark
   

Аналфабет - вторник 27.03.2018

По повод светскиот ден на театарот во ВТОРНИК, 27.03.2018 на репертоаротќе биде изведена претставата "АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески.

Играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша
Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак
Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија
Адријана Билаловиќ Тодороска - Магдалена Лапајкоска – Дупева
Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев

Картите по цена од 150 денари се пуштени во продажба на билетарата при НУЦК "Григор Прличев" - Охрид,
почеток 20.00 часот.
*Претставата не е за лица помлади од 14 години и во истата се користат пиротехнички средства.
Share/Save/Bookmark
   

Изложба: МОСКВА ДЕНЕС

ПОНЕДЕЛНИК, 26 Март 2018 година
18:00 часот
Изложба: МОСКВА ДЕНЕС
Место: Галерија
НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид

Share/Save/Bookmark
   

Автор на поемата „Клучевите“, добитник на престижната награда „Григор Прличев“, е доц. Д-р Гордана Стојаноска

Родена на 14.05.1969 година во Битола. Дипломирала на насоката за наставник за одделенска настава на Педагошки факултет - Битола, на Универзитетот „Свети Климент Охридски“ - Битола. Магистрирала на Институтот за социолошки и политичко - правни истражувања, Универзитет „Свети Кирил и Методиј“ - Скопје во 2008 година. Докторирала на истата институција во 2012 година. Работи како доцент на Педагошки факултет - Битола, на Универзитетот „Свети Климент Охридски“ - Битола, на група социолошки предмети. Автор е на две поетски книги: „Збор за зборот“ во коавторство со Златко Жоглев и Даниела Андоновска – Трајковска издадена во 2014 год. и „Поема за маргините“ во коавторство со Даниела Андоновска – Трајковска издадена во 2015 год,
Автор е на над 50 колумни објавени во неделниот весник ЕГО,
Автор е на повеќе рецензии на поетски и прозни книги,
Добитник е на светската награда Nosside XXVIIth World Poetry Prize 2011, Калабрија,
Италија,
Добитник е на наградата „Владимир Костов“ за краток расказ 2014 (Универзитет „Св.
Климент Охридски),

Share/Save/Bookmark
   

Страница 42 од 54

<< Почеток < Пред 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Следно > Крај >>