Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

Претстава „КРИК ЗА ЉУБОВ“

Одложената претстава „КРИК ЗА ЉУБОВ“ - ЖОЗИЕН БАЛАСКО, режија Љупчо Ѓоргиевски на репертоарот во ПЕТОК 08.10.2021 година, почеток 20:00 часот, цена на карта 200 денари, ГОЛЕМА САЛА!

Л И Ц А:
ЖИЖИ ОРТЕГА: Адријана Билаловиќ Тодороска
ИГО МАРТИЕЛ: Никола Тодороски
ЛЕОН: Ивица Цонев
СИЛВЕСТЕР: Горан Стојаноски
Сценографија: Валентин Светозарев
Костимографија: Андреј Ѓоргиевски
Композитор:  Марјан Неќак
Превод од бугарски: Љупчо Ѓоргиевски и Кристина Тодороска Петреска
Дизајн на плакат: Валентин Светозарев
Инспициент: Филип Ангеличин - Жура
Стручен соработник за култура: Зоран Левески
Светло: Борис Велјаноски
Тон: Митко Серафимоски
Гардероба: Линдита Мерко, Деса Лазороска
Реквизита:  Маријана Николоска, Соња Крстаноска
Сценски декоратери: Кире Ангелоски, Даниел Андрески,
Горан Георгиески, Ѓоко Китоски

Картите по цена од 200 денари се пуштени во продажба на билетарата при НУЦК "Григор Прличев" - Охрид. Телефон за резервации 046/261-063, 075/283-066, СОГЛАСНО ЗДРАВСТВЕНИТЕ ПРОТОКОЛИ СО ОГРАНИЧЕН БРОЈ НА ПУБЛИКА!
За влез потребно е да поседувате и приложите еден од следниве документи:
-сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, односно примена најмалку прва доза на вакцина против заразната болест COVID-19 и
-сертификат/потврда за прележан COVID-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето.
-сертификатот/потврдата не се однесува за лица под 18 годишна возраст.

Share/Save/Bookmark
 

Гостување на 55. Македонски театарски фестивал "Војдан Чернодримски" во Прилеп

Национална установа Центар за култура "Григор Прличев" - Охрид / Народен театар Охрид гостуваат на 55. Македонски театарски фестивал "Војдан Чернодримски" во Прилеп, утре СРЕДА, 06.10.2021 година со почеток од 21.00 часот, со преставата „КРИК ЗА ЉУБОВ“ - ЖОЗИЕН БАЛАСКО, режија Љупчо Ѓоргиевски.

Share/Save/Bookmark
   

ПРЕМИЕРА "ДУХ" Режија Сашо Миленковски

10 ГОДИНИ ОХРИДСКИ ТЕАТАР
„ДУХ“ – ДЕЈАН ДУКОВСКИ
Режија: Сашо Миленковски
Директор: Горан Симоноски

ПРЕМИЕРА “ДУХ”, САБОТА 02.10.2021 година, почеток 20.00 часот, цена на карта 250 денари, МАЛА САЛА!
РЕПРИЗА “ДУХ”, НЕДЕЛА 03.10.2021 година, почеток 20.00 часот, цена на карта 250 денари, МАЛА САЛА!

Играат:
Горан Стојаноски
Јовица Михајловски
Верица Недеска
Стрезо Стаматовски
Биљана Билаловиќ Вељаноска
Адријана Билаловиќ Тодороска
Елизабета Стефановска
Павел Маслов
Филип Кипровски
Митко Серафимоски

Сценогафија и костимографија: Владимир Симоноски
Ко-автор за музика: Александар Гулевски
Диригент: Бурим Хидри
Кореограф: Татјана Узуноска Тренеска

Инспициент: Филип Ангеличин – Жура
Стручен соработник за култура: Зоран Левески
Светло мајстор: Борис Велјаноски
Тон: Митко Серафимоски
Гардероба: Линдита Мерко, Деса Лазороска
Реквизита:  Маријана Николоска, Соња Крстаноска
Сценски декоратери: Кире Ангелоски, Даниел Андрески,
Горан Георгиески, Ѓоко Китоски
Техничар на светло: Гоце Наумоск

Картите по цена од 250 денари ќе бидат пуштени во продажба од утре (четврток) на билетарата при НУЦК "Григор Прличев" - Охрид. Телефон за резервации 046/261-063, 075/283-066.

За влез потребно е да поседувате и приложите еден од следниве документи:
-сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, односно примена најмалку прва доза на вакцина против заразната болест COVID-19 и
-сертификат/потврда за прележан COVID-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето.
-сертификатот/потврдата не се однесува за лица под 18 годишна возраст.

 

Share/Save/Bookmark
   

С О О П Ш Т Е Н И Е

Театарската претстава „КРИК ЗА ЉУБОВ“ - Жозиен Басалко во режија на Љупчо Ѓоргиевски закажана за ЧЕТВРТОК 16.09.2021 година се ОДЛОЖУВА, поради подготовка на нов проект со режисерот Сашо Миленковски.

За точниот термин на оддржување на претставата дополнително ќе бидите информирани, картите ќе важат или истите може да ги замените на билетара!

Со почит,
НУ Центар за култура “Григор Прличев"-Охрид
Share/Save/Bookmark
   

33. ОХРИДСКИ СТАРОГРАДСКИ СРЕДБИ 2021

ПРОГРАМА:
1.Градски хор Вокс Лихнидос - Охрид
- Дај Дуни
-Елено ќерко
2.КУД Рацин - Кичево
- Нико Нико Меанџико
- Саноќ ле Наде
- Седнав да вечерам
3.Вокално Инструметална група Акустико -Кавадарци
- Во ноќта тивка
- Моме тиквешанче
-Тури Пацо
4.КУД  Илинден -Битола
-Сценка Адаптација - Битолски градски игри
со ора и песните - пилето ми пее - Ацано млада невесто
- Ми е мерак да си умрам Гени Мале
5.ЗГ Градски хор Штип  2019 - Штип
- Мојата Серенада
- Дончо Штипјанчето
- Ново Село кај П'џите
6.КУД  Пере Тошев - Прилеп
- Што ми е мило мило ем драго
- Праша ли Тинке мајка ти
- Мори чупи Костурчанки
7.Вокално инструментален состав Распеани Радовишани - Радовиш
- На градот мој на Радовиш
- На срце ми... На срце ми....
- Сите се мене запејте
8.ФA  Бисери  - Охрид
- Сношти поминав заминав
- Давај ме мила мамо
- Софиско оро

НАСТАНОТ   ГО   ОРГАНИЗИРА  НУ ЦЕНТАР   ЗА   КУЛТУРА   „ГРИГОР ПРЛИЧЕВ“ - ОХРИД  НА  ОТВОРЕНО,  ПРЕД ПЛАТОТО НА  ЦЕНТАРОТ ЗА КУЛТУРА СОГЛАСНО   ЗДРАВСТВЕНИТЕ ПРЕПОРАКИ И ПРОТОКОЛИТЕ   ЗА   ОРГАНИЗАЦИЈА   НА   ЈАВНИ   НАСТАНИ   ЗА ЗАШТИТА ОД КОРОНА ВИРУСОТ.

Место: НУ Центар за култура “Григор Прличев”-Охрид, пред платото, почеток 19.00 часот, ВЛЕЗ СЛОБОДЕН!

Share/Save/Bookmark
   

Страница 4 од 61

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>