Latest News

ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ

РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Национална установа Центар за култура „Григор Прличев“ Охрид Врз основа на член 20-г од... Повеќе

„Мали vs ГОЛЕМ„ театарска премиера во изведба на Д.Д.С. „ДрамаКидЗ“

На 06.07, четврток, со почеток во 20.00 ќе се случи премиера на театарската претстава „Мали... Повеќе

Претставата „Енергични луѓе“ на репертоарот на НТО во месец март

Поради зголемениот интерес, претставата „Енергични луѓе“ според авторот Василиј Шукшин, а во режија на Александар... Повеќе

„Прличеви беседи“ и врачување на наградата „Григор Прличев” за поемата „Коњски житија“

На 5ти декември, 2023 година, со почеток од 11.30 часот, во НУЦК „Григор Прличев“ ќе... Повеќе

Претставата “ПАЦИЕНТИ” на театар ПРОВОКАЦИЈА, на 10.12.2022 година со почеток во 20.00 часот

ТЕАТАР ПРОВОКАЦИЈА ГОСТУВА ВО НУЦК "ГРИГОР ПРЛИЧЕВ"-ОХРИД СО ПРЕТСТАВАТА "ПАЦИЕНТИ" ВО САБОТА 10.12.2022 година со... Повеќе

Реприза на „Кајмак“ на Милчо Манчевски, овој петок 25.11.2022, со почеток во 20.00

За љубителите на филмската уметност и сите оние, кои не успеаа да ја проследата премиерата... Повеќе

„КАЈМАК“ на Милчо Манчевски, пред охридсаката публика на 17.11.2022, 20.00

На 17-ти ноември, 2022 г. (четврток), во големата сала на НУ Центар за култура "Григор... Повеќе

Последни репризи на хит претставата „Секс, лаги и љубомора“ четврток (27.10) и сабота (29.10)

Хит претставата „Секс, лаги и љубомора“ овој четврток (27.10) и сабота (29.10), во 20.00. Последни... Повеќе