Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

Mакедонски филмски класици! ВРЕМЕ Е ЗА КИНО!

НУ Центар за култура “Григор Прличев”-Охрид во соработка со КИНОТЕКА НА МАКЕДОНИЈА Ве покануваат на македонски филмски класици:

-ЏИПСИ МЕЏИК / ЧЕТВРТОК,  02 мај 2019 г / почеток 18.00 ч / влез  слободен
Производство: Вардар филм - Скопје
Земја на потекло: Република Македонија
Жанр: мелодрама
Род: Игран филм
Времетраење: 135 минути
Звук: Да
Во боја: во боја
Година: 1997
Режија: Попов Стојан - Столе
Сценарио: Блажевски Владимир
Директор на фотографија: Трпески Апостол
Монтажа: Грбевски Димитар
Главна улога: Шијаковиќ Арна, Чевревски Данчо, Додевски Горан, Иванова Катина, Манојловиќ Предраг - Мики,Бајрам Северџан, Трпкова Синоличка, Михајловски Тони, Јачев Владимир, Хасан Џемаил..

-СРЕЌНА НОВА  49 / ЧЕТВРТОК, 02 мај 2019 г / почеток  20.00 ч / влез слободен
Година 1986 / Траење: 125 минути
Приказна за двајца браќа со различна идеологија и верувања. Драмата се случува во атмосфера на тензија и страв, за време на конфликтот помеѓу Комунистичката партија на Југославија и Сталинизмот.
Режија: Столе Попов
Сценарио: Гордан Михиќ
Музика: Љупчо Константинов
Улоги:  Мето Јовановски, Светозар Цветковиќ, Владислава Милосављевиќ и други
Награди:
- Гран при, Голема златна арена за најдобар филм 1986 ФЈИФ, Пула,
- Златна арена за најдобро сценарио на Гордан Михиќ 1986 ФЈИФ, Пула
- Нагрдада " Милтон Манаки" од југословенската филмска критика за Столе Попов 1986 ФЈИФ, Пула
- "Златен гладијатор", награда на југословенската филмска академија за Столе Попов 1986 ФФ, Ниш
- Голем златен дукат за најдобро сценарио за Гордан Михиќ 1986 ФФ, Врњачка бања
- Југословенски кандидат за Оскар 1986
-  13 Ноемвриска награда за Столе Попов 1991 МФФ
и други..

-ТЕТОВИРАЊЕ / САБОТА, 04 мај 2019 г / почеток 20.00 ч / влез слободен
Година: 1991  / Траење: 128 минути
Дејството на филмот е сместено во летото 1989 година и го следи животот на работникот Илија, кој по низа апсурдни настани, иако потполно невин, завршува во затвор, обвинет за убиство, а подоцна и убиен од еден специјалец.
Илија, кој и инаку, според својот нескротлив темперамент како да е предодреден да биде во конфликт со официјалните сили што го „штитат“ поредокот - комунистичкиот режим во распад - по една караница со сопругата го напушта домот со единственото што го поседува, празниот куфер.
Режија: Столе Попов
Сценарио:  Мирко Ковач
Музика: Љупчо Константинов
Улоги:  Мето Јовановски, Столе Аранѓеловиќ, Љиљана Меѓеши, Јовица Михајловски, Кирил Поп-Христов, Светозар Цветковиќ, Зоран Цвијановиќ, Александар Чамински, Данчо Чевревски и др...
Награди:
- Гран При 1991 ФФ, Херцег Нови
- Прва награда " Златна мимоза" за режија на Столе Попов 1991 ФФ, Ниш
- Втора награда за сценарио на Мирко Ковач 1991 ФФ "Милтон Манаки" Битола
и други...

Share/Save/Bookmark