Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер
Банер

Поемата „Клучевите“ добитник на награда Григор Прличев

Kомисијата од пристигнатите четиринаесет и’ беа доставени тринаесет ракописи кои ги исполнуваат формалните критериуми на распишаниот Конкурс. Во потесен избор беа разгледани три поеми: Клучевите (шифра: Таурус), Будењето на Крали Марко (шифра: Ѕевгар) и Ветровите од Запад (шифра: Носталгија). Поемата Клучевите меѓу трите вонредно успешни поеми беше избрана како најдобра со два гласа поради иновативниот тематски заграб, суптилноста во приодот кон темата на духовното будење и отворање кон светот, односно кон акцијата и ангажираноста во светот. Лириричноста на изразот ја надополнува неговата духовна зрелост и во процесот на одвивањето на поемата ја откриваме стаменоста на ова суптилно огласување и длабоката проживеаност на соопштеното духовно искуство. Клучевите, како што е и именувана поемата, функционираат на повеќе нивоа, отркивајќи семантички значења кои вешто комуницираат со читателот. Клучевите, како што е и именувана поемата, функционираат на повеќе нивоа, отркивајќи семантички значења кои вешто комуницираат со читателот. Низ приказот на мачниот и трновит пат на духовното будење прикажана е алхемијата на душата којашто конечно во себе ја открива и вербата и доблеста вистински да се биде во светот и да се делува во него. Формалните обележја на поемата, метриката, врзаната строфа коишто претставуваат дополнителен предизвик и ги искушуваат можностите на поетскиот израз, а можат да прозвучат и традиционално денес, овде се умешно исползувани и реализирани како современ и актуелен поетски израз кој говорејќи за поединецот воедно проговорува и за заедницата во која што тој опстојува и за предизвиците што таа ги поставува пред него.
Share/Save/Bookmark
 

Среќна нова година и Божиќни празници

Share/Save/Bookmark
   

ИМПРОВОКАЦИЈА сезона 3 - сабота 30.12.2017

Во сабота, 30 декември, на репертоарот на Народен Театар Охрид ќе се одигра театарската импровизација - Импровокација со актерите Стрезо Стаматовски и Никола Тодороски, со поддршка од „совеста" на шоуто Филип Жура и музичарот Никола Јосифоски. Ова е репертоарски последната претстава на театарот во календарската 2017 година. Картите во продажба ќе бидат пуштени денес, понеделник, 25 декември, точно на пладне, во Музичка Продавница Зизи Топ. Цена 150 денари и 200 денари на денот на шоуто. Карти може да резервирате и на телефонскиот број 075283066 од 11.00-15.00 часот.

 

 

 

Share/Save/Bookmark
   

ПРОМОТИВЕН ХУМАНИТАРЕН КОНЦЕРТ НА ФА БИСЕРИ

"НОВОГОДИШНА ФОЛКЛОРНА ПРИКАЗНА"
29.12.02017 ВО 18:00 ЦЕНТАР ЗА КУЛТУРА ОХРИД
Настапуваат :
Фолклорни групи: Прв состав, втора и трета детска група
"ВЕСЕЛИ БИСЕРЧИЊА" И ПРЕМИЕРНО "НОВОГОДИШНА ПЕСНА" - автор Татјана Тренеска)
ОРКЕСТАР на ФА БИСЕРИ СО СПЛЕТ НА МАКЕДОНСКИ ОРА.
Новогодишни пакетчиња, спонзор Маркети ТАМАРО
ИЗНЕНАДУВАЊЕ: ПОСЕТА НА ДЕДО МРАЗ
НОВОГОДИСЕН БАЗАР НА ЦРВЕН КРСТ (ПРОДАЖБА НА НОВОГОДИШНИ УКРАСИ) СО ХУМАНИТАРНА НАМЕНА ЗА ДЕЦА СО РЕТКИ БОЛЕСТИ.
Share/Save/Bookmark
   

„Зимска бајка“ - сабота 23.12.2017

Најдоброто од Охрид доаѓа пред новогодишните празници. Новата „Зимска бајка“ со безвременските музички хитови и најдобриот хумор, оваа година во супер ѕвездено „пакување“.

На сцената на Центарот за култура „Григор Прличев“ на 23-ти декември, сабота, со почеток во 19 часот, публиката на најочекуваниот настан во Охрид ќе може да го види новото шоу на "Two mothers brothers" на фантастичните актери и комичари Никола Тодороски и Стрезо Стаматовски кои специјално за оваа прилика подготвувија нов материјал, стендап комичарот Сашко Коцев, Ѓоко Танески и неговиот бенд во акустична верзија, како и бендот на Зимската бајка на Емилија Маринова - вокал и пијано, Драган Василески -Пајо (Камелеон) - вокал, Горан Папаз - саксофон, Филип Стојковски Зизи - тапани, Јане Тодороски - бас и Роберт Милески - гитара. Настанот оваа година е дел од манифестацијата „ОД 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“ што градот Охрид ја подготвува за претстојните новогодишни и божикни празници во насока на збогатување на туристичката понуда.

Културно - забавниот спектакл на годината традиционално ќе биде разубавен со бајковит амбиент, надополнет со визуелни ефекти и беспрекорен звук на „Labino Sound“. Влезниците за „Зимска бајка 2017“ во ограничен број во продажба ќе бидат пуштени во вторник, 19-ти декември, во „Топ Маркет“ градски плоштад, чаршија и кај чинарот, и мјузик шоп „Зи Зи Топ“ по цена од 300 денари. И оваа година ложата на Центарот за култура е ВИП каде уживањето ќе биде збогатено со вината на Далвина и Горска вода. Повеќе информации околу резервациите во ВИП делот на: 075 283 066 во периодот од 11 до 15 часот. Местата се ограничени, затоа навреме резервирајте си седиште за најубавата „Зимска бајка“! Одбројувањето започна!

Share/Save/Bookmark
   

Страница 10 од 97

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>