Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер
Банер

BALKAN FESTIVAL 2017

PROGRAM
6th JULY (Thursday)
-Solem opening of the 56th Balkan Festival with the program of the Ensemble of the traditional folk dances and songs “Tanec” from Macedonia.

7th JULY (Friday)
-Ensemble Pogradec, Albania
-KUD “Razirana Makedonka” from Queanbeyan, Australia
- Women's Association "Orma Pelas" from Voden, Greece

8th JULY (Saturday)
- Ensemble "Tradition" from Trstenik, Serbia
- Ensemble "Pyramid" from Ohrid, Macedonia

9th JULY (Sunday)
Closing ceremony of the Balkan Festival
- Ensemble "Oteks" from Ohrid, Macedonia
- Ensemble from Bulgaria

Stage Dolni Saraj , start 8.30 pm Free entrance
Share/Save/Bookmark
 

ИМПРОВОКАЦИЈА - сабота 24.06.2017

Тетарска импровизација „ИМПРОВОКАЦИЈА“ (летна шема) сабота 24.06.2017 со почеток од 21:00 часот После успешниот поход на север (Германија) ИМПРОВОКАТОРИТЕ се враќаат дома, на југ, со специјална ЛЕТНА ШЕМА!

Многу ЗАБАВА! Многу СМЕЕЊЕ! Многу ИМПРОВИЗАЦИЈА!

Карти во музичка продавница Зизи Топ
претпродажба: 150 МКД
на ден на изведба: 200 МКД
БРОЈ ЗА РЕЗЕРВАЦИИ НА КАРТИ:
075 283 066

Импровокатори
Стрезо Стаматовски
Никола Тодороски
Филип Кипровски
Домаќин/хост - Филип Ангеличин Жура

Шоуто не е за помлади од 16 години!

Share/Save/Bookmark
   

Аналфабет - сабота 3 јуни 2017

По повод роденденот, 6 години Народен Театар Охрид во сабота 03.06.2017 ќе биде изведена претставата "АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески.

Играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша
Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак
Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија
Елизабета Стефановска - Магдалена Лапајкоска – Дупева

Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев

почеток 20.00 часот.

*Картите по цена од 100 денари со 50% попуст
**Претставата не е за лица помлади од 14 години

***Во претставата се користат пиротехнички средства


Share/Save/Bookmark
   

„ПОТОЧИЊА 2017” вторник 30.05.2017

НУ Центар за култура "Григор Прличев" - Охрид

„ПОТОЧИЊА 2017” ВО ОХРИД НА 30 МАЈ

Најмили дечиња, љубители на најдобрите детски хитови од детскиот фестивал „ПОТОЧИЊА” со радост Ве известуваме дека новото издание „ПОТОЧИЊА 2017” доаѓа на гости во Охрид. Фестивалот ќе се одржи во вторник на 30 мај во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид (голема сала) во 11 часот.
Детскиот фестивал „ПОТОЧИЊА“ на македонската сцена за прв пат се појави во 2004 година. Со своите песнички за брзо време ги освои срцата на најмалите љубители на музиката и редовно секоја година со своето одржување ја најавува пролетта. Одржувањето на овој фестивал им овозможува на сите дечиња, преку песничките да зачекорат во светот на семејството, училиштето, здравите навики, природата, екологијата, бајките, сказните.
Поддржувачи на фестивалот се „ЛАДНА“ и Стоматолошката ординација „Д-р Сашо Стоев“ од Охрид. Влезниците ќе бидат по цена од 100 денари. За секоја купена влезница ќе биде обезбедено освежување од „ЛАДНА“ и пригодни подароци од Стоматолошката ординација „Д-р Сашо Стоев“ како и ваучери со попуст за користење на стоматолошки услуги во истата. Најраспеаните дечиња ќе добијат ЦД со најдобрите хитови од „ПОТОЧИЊА“.
Ги покануваме најмалите охриѓанчиња да уживаат во најновите хитови од „ПОТОЧИЊА 2017“. Организатор на настанот е „ПАП ПРОДУКЦИЈА“ Да ја заокружиме успешно оваа школска година со најдобра журка. Се гледаме на 30 мај во 11 часот во големата сала на Центарот за култура во Охрид заедно да пееме, да играме и да се забавуваме.

Share/Save/Bookmark
   

Народен Театар Охрид со две гостувања

Народен Театар Охрид оваа недела ќе оствари две гостувања надвор од границите на Македонија.

Во среда, 24-ти мај, на покана на македонското друштво “Македониум” од Белград, во Народниот Театар ќе се одигра претставата “Аналфабет” од Бранислав Нушиќ, а во режија на Ѓорѓи Ризески. Играат актерите: Горан Стојаноски, Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски и Елизабета Стефановска. Претставата е дел од манифестацијата “Денови на Македонската култура во Белград – Допирот на Македонија”. Почетокот на истата е во 20:30 часот.

Турнејата понатаму продолжува во Германија, поточно во Франкфурт, каде ќе се одигра театарската импровизација – “Импровокација”, со актерите Стрезо Стаматовски, Никола Тодороски, Филип Кипровски, подпомогнати од Филип Жура. Организатори на настанот се Македонското културно и спортско друштво “Македонија” – Франкфурт. Импровокација ќе се одигра во сабота 27-ми мај, со почеток во 19:30 часот.

Share/Save/Bookmark
   

Страница 9 од 91

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>