Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

АЈ ДА СИ РЕЧИМЕ УШТЕ ЕДНА

Народен театар Охрид вечерва (23.04.2012) ќе гостува на сцената на Драмски театар во Скопје, со претставата „Ај да си речиме уште една“ во режија на Андреј Цветановски.
Гостувањето е дел од ревијалниот проект, „Окупирај го Драмски“ со кој на скопската публика ќе и биде понуден избор на најдобрите претстави од изминатиот период на неколку театри од цела Македонија.
Улогите во претставта ги толкуваат: Горан Стојаноски, Јасмина Билаловиќ, Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски, Адријана Билаловиќ, Ивица Цонев, Билјана Билаловиќ и Игор Георгиев. Костимите се на Кристина Мукоска-Затуроска, светло Зоран Левески, тон Филип Ангеличин Жура.


Share/Save/Bookmark
 

ПОЛИЦАЈЦИ

Почитувани, Народен Театар Охрид Ве поканува на Предпремиера (Петок 20.Април) и Премиера (Сабота 21.Април) на претставата ПОЛИЦАЈЦИ од Славомир Мрожек (Полска) во режија на Андреј Цветановски.

Играат:
Шеф на Полиција – Никола Тодороски
Наредникот – Валентин Костадиновски
Затвореникот – Стрезо Стаматовски
Генералот – Ивица Цонев
Жената на наредникот – Адријана Билаловиќ
Регентот – Горан Стојаноски
Полицајци – Никола Ристески
Игор Георгиоски
Владимир Ристески
Катерина Петреска

Режија и адаптација – Андреј Цветановски
Сценограф – Владо Ѓорески – Рафик
Костимограф – Кристина Мукоска Затуроска
Избор на Музика – Стрезо Стаматовски
Игор Георгиев
Изведба на сценографија – Предраг Јовановиќ – Бато
Тон – Филип Ангеличин – Жура
Светло – Зоран Левески

ПОЛИЦАЈЦИ
Приказна за објективитетот како состојба на умот. Драма за искоренување на субјективизмот и човечките вредности. За создавање на едноумие кое носи кон утопијата за совршен свет. За создавање совршен систем на сметка на хуманото во човештвото. Но дали го сакаме тоа? Дали субјективноста треба да се искорени? Дали треба да го уништиме човекот во нас за да создадеме совршен свет? Дали може објективно да се оцени вистината за одреден случај? Зарем не е јасно колку вистината е субјективна?

Режисер,
Андреј Цветановски

Должност на уметникот е да ја говори вистината, дури и ако таа не е најприфатлива во одреден момент, нашата етичка димензија е важна исто како и нашата естетичка. Не можат да се ценат уметници кои велат дека им е важна само уметноста. Мораме да живееме во реалноста и да ја направиме подобра. Не смееме да сме кукавици.

Раководител на театарот,
Горан Стојаноски

Картите по цена од 100 денари (предпремиера) и 150 денари (премиера)


Share/Save/Bookmark
   

МЕТАМОРФОЗИ

Сабота 31. Март 2012 година на репертоарот во
НУ Центар за култура"Григор Прличев"- Охрид
ќе се прикажува театарската претставата:

“МЕТАМОРФОЗИ”

Во режија на Андреј Цветановски,
Во изведба на актерите од народен театар Охрид.
Претставата е работена по Метаморфози на Овидиј, а во адаптација на Дарко Јан Спасов. Сценографијата е на Владимир Ѓорески-Рафик, костимите на Кристина Мукоска Затуровска.

Митот е како единица мерка за времето на една цивилизација.Митовите како архетипови се појавуваат историјата на човештвото и носат предупредувачки пораки за луѓето од иднината, за да не се повторат истите грешки кои ги направиле нашите претходници. Но што ако боговите не се достојни на своите правила, на својата божественост? Како да се победи досадата од бесмрноста? Дали и боговите сакаат да станат луѓе колку што ние сакаме да станаме богови? се прашањата кои ги отвора оваа античка комедија со постмодерен горчлив вкус...

Во претставата играат: Горан Стојаноски, Јасмина Билаловиќ, Ивица Цонев, Никола Тодороски, Билјана Билаловиќ, Стрезо Стаматовски, Адријана Билаловиќ.

Сабота, 31 Март 2012 г. 20.00 часот, цена на билетот 100 денари
Резервации: 046 261 063,
Е-адреса: contact@centarzakulturaohrid.com
Картите за претставата се нумерирани.


Share/Save/Bookmark
   

STAND UP YOUR MIND

СТЕНД АП КОМЕДИЈА со Марјан Ѓоргиевски

STAND UP YOUR MIND – е новиот циклус на  "суровата" комедија... личностите не е битно дали се вистински или измислени кога и така и така сте во пеколот ... најнова поволност - вие избирате во кој круг на пеколот сакате да престојувате, бидете присутни на овој настан- така  побезболно ќе  ги издржите  болките на хуморот... ракавиците одамна не ни се потребни- време е да ги вознемириме сетилата и да напоменеме дека е доцна за назад... нема спас од ПЕКОЛНАТА КОМЕДИЈА...ви остана само да се смеете на она што најмногу ве боли ... STAND UP YOUR MIND… поздрав од љубителот на жестокиот хумор...
ВРЕМЕ Е ЗА ХУМОР БЕЗ РЕСТРИКЦИЈА.

ПЕТОК, 16. Март 2012 година,
Почеток 20.00 часот, цена на билетот 150 денари,
Резервации: 046 261 063,
Е-адреса: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

 

Share/Save/Bookmark
   

МЕТАМОРФОЗИ

Сабота 25. Февруари 2012 година на репертоарот во
НУ Центар за култура"Григор Прличев"- Охрид
ќе се прикажува театарската претставата:

“МЕТАМОРФОЗИ”

Во режија на Андреј Цветановски,
Во изведба на актерите од Охридскиот народен театар.
Претставата е работена по Метаморфози на Овидиј, а во адаптација на Дарко Јан Спасов. Сценографијата е на Владимир Ѓорески-Рафик, костимите на Кристина Мукоска Затуровска.

Митот е како единица мерка за времето на една цивилизација.Митовите како архетипови се појавуваат историјата на човештвото и носат предупредувачки пораки за луѓето од иднината, за да не се повторат истите грешки кои ги направиле нашите претходници. Но што ако боговите не се достојни на своите правила, на својата божественост? Како да се победи досадата од бесмрноста? Дали и боговите сакаат да станат луѓе колку што ние сакаме да станаме богови? се прашањата кои ги отвора оваа античка комедија со постмодерен горчлив вкус...

Во претставата играат: Горан Стојаноски, Јасмина Билаловиќ, Ивица Цонев, Никола Тодороски, Билјана Билаловиќ, Стрезо Стаматовски, Адријана Билаловиќ.

Сабота, 25-ти Февруари 2012 г, 20.00 часот, цена на билетот 100 денари
Резервации: 046 261 063,
Е-адреса: contact@centarzakulturaohrid.c om
Картите за претставата се нумерирани.


Share/Save/Bookmark
   

Страница 74 од 77

<< Почеток < Пред 71 72 73 74 75 76 77 Следно > Крај >>