Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

ЕМИГРАНТИ - театарска претстава

НУ Центар за култура "Григор Прличев" -Охрид,
Народен Театар Охрид, репризно на репертотарот

"ЕМИГРАНТИ" Славомир Мрожек / режија Ирена Стеријовска
Петок / 22.02.2013 година / 100 денари / 20.00 часот

Резервации на тел. 046/261-063
Карти во продажба на билетарата секој работен ден по 15.00 часот.

Share/Save/Bookmark
 

ПРЛИЧЕВИ БЕСЕДИ 2013

извадок од Утрински весник

Share/Save/Bookmark
   

24 ОХРИДСКИ СТАРОГРАДСКИ СРЕДБИ 2012

НУ ЦЕНТАР ЗА КУЛТУРА ”ГРИГОР ПРЛИЧЕВ“ - ОХРИД

19:00 ДЕФИЛЕ на ансамблите низ старата чаршија
и настап на две локации:
Градски плоштад и Стар чинар

20:00 СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ НА ФЕСТИВАЛОТ
говор: директорот на НУ Центар за култура ,,Григор Прличев” - Охрид,

м-р Драгана Боцеска

НАСТАП НА УЧЕСНИЦИТЕ

- Хорот при НУ Центар за култура ,,Григор Прличев” - Охрид
- Ансамбл ,,БИЛЈАНА”
- ЗП – Штип
- ,,Пере Тошев”, Прилеп
- НУ Центар за култура - Штип ,,Вис орнаменти”
- ,,РАСПЕАНИ ГЕВГЕЛИЧАНИ” – Гевгелија
- ,,Оскар” – Струга и Владо Костоски
- ,,Октет Прилеп” -НУ Центар за култура Прилеп
- ,,РАСПЕАНИ ОХРИЃАНКИ’’ , Охрид
- ,,ИЛИЈА НИКОЛОВСКИ ЛУЈ” - Државно музичко училиште

Место :ГОЛЕМА САЛА
НУ Центар за култура ,,Григор Прличев” –Охрид

Организирањето на манифестацијата е овозможена
од Министерството за култура на Република Македонија

Share/Save/Bookmark
   

СВАДБАТА НА ИТАР ПЕЈО


Националната установа Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид и Народен Театар Охрид на големо задоволство на сите нас ја започнуваат новата сезона на театарски претстави, на репертоарот сабота 29.септември “СВАДБАТА НА ИТАР ПЕЈО”

Автор Бранислав Димитров

Режија Деан Дамјановски

Сценски дизајн и костими Кирил Василев

Кореограф Костадин Бетоски

Композитор-музика Златко Митрески

Улоги:

Итар Пејо-Горан Стојаноски

Берберот-Стрезо Стаматовски

Кумот-Никола Тодороски

Менка-Јасмина Билаловиќ

Дренка-Адријана Билаловиќ

Ценка-Билјана Билаловиќ

светло Зоран Левески,

тон Филип Ангеличин Жура

реквизитер Борче Вељаноски

САБОТА, 29. септември 2012 година
почеток 20.00 часот, цена на карта 100 денари

Резервации: 046 261 063

Е-адреса: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

Карти во продажба на билетарата секој работен ден по 15:00 часот,
картите се нумерирани.

Share/Save/Bookmark
   

Балкански фестивал на народни песни и игри

Балкански фестивал на народни песни и игри 2012
9 Јули (Понеделник)
-Ансамбл "Варна" -Варна, Бугарија
-Ансамбл "Ваграм" -Виена, Австрија
Сцена "Долни Сарај", почеток 21.00 часот, влез слободен

Balkan festival of folk songs and dances 2012
9th July (Monday)
-Ensemble "Varna" - Varna, Bulgaria
-Ensemble "Wagram" Wien, Austria
Stage "Dolni Saraj", start 9.00 pm, free entrance

Share/Save/Bookmark
   

Страница 73 од 77

<< Почеток < Пред 71 72 73 74 75 76 77 Следно > Крај >>