Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер
Банер

Аналфабет - среда 25.10.2017

Во СРЕДА 25.10.2017 на репертоарот повторно ќе биде изведена претставата "АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески. Бесплатен влез за студенти!!!

Играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша
Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак
Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија
Елизабета Стефановска - Магдалена Лапајкоска – Дупева
Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев
почеток 20.00 часот.
*Картите по цена од 150 денари
**Претставата не е за лица помлади од 14 години
***Во претставата се користат пиротехнички средства
Телефон за резерваци на карти 046/261-063 секој работен ден од 10.00 до 15.00 часот, подигнување на резервирани карти најдоцна еден ден пред одигрување на претставата!
Работно време на билетарата од вторник до петок од 10.00 до 20.00 часот, во сабота од 14.00 до 20.00 часот и во понеделник од 10.00 до 14.00 часот!

Share/Save/Bookmark
 

"ПИСМА ОД ЗЕМЈАТА" - петок 20.10.2017 година

Во петок (20.10.2017) на репертоарат на Народниот театар од Охрид, со почеток во 20.00 часот, љубителите на театарската уметност ќе може да ја претставата "Писма од Земјата", работена според раскази на Марк Твен, со Никола Тодороски.
Адаптацијата и режијата е на Никола Тодороски, костимот на Ромина Стефанова Рашиди, а музиката на Аманда Џејн.
Претставата е камерна и заради малиот број на публика (35 места) билетите можат да се добијат само со резервација на телефонскиот број 075 283 066 (11.00 - 15.00 часот)
Цена на билет 200 ден.
Share/Save/Bookmark
   

Етно вечер - Незаборав, сабота 21.10.2017

Во Сабота 21.10.2017 година во НУЦК „Григор Прличев“ ќе се одржи Етно вечер насловена НЕЗАБОРАВ. Љубителите на старата македонска чалгиска музика ќе имаат можност да го проследат настапот на ФА Бисери, Ансамбл Билјана јуниор, а како специјален гостин свој настап ќе има маестро Зоран Џорлев.

„Песната е нашиот идентитет. По старата македонска чалгиска музика сме препознатливи и уникатни во светот. Преку ваквите настани, ќе го исполниме аманетот на авторите кои стојат зад овие дела и само така ќе ги сочуваме од заборав.“ - вели организаторот на овој настан, Ѓоко Алоски.

Настанот започнува во 20 часот, а билетите по цена од 100 денари можат да се купат во специјализираната музичка продавница Зи Зи Топ во Охрид.
Истиот е поддржан од Министерството за култура на Република Македонија.
Share/Save/Bookmark
   

29.ОХРИДСКИ СТАРОГРАДСКИ СРЕДБИ 2017

ПЕТОК, 29-ти СЕПТЕМВРИ 2017 / Учесници:

1. Хорот при НУ Центар за култура “Григор Прличев” од Охрид
-Ој ти момче охриѓанче
-Се посврши серве Донке
2.КУД Далги при ЗП Охрид и Дебрца
-Јас Методи Патче
-Димчета Аскер го писале
3. Октет од Прилеп
-Секоја вечер пијан се враќам
-Не стој Доне Донке
-Са ноќ седам Трено
4. ВИС Орнаменти од Штип
-Дончо штипјанчето
-Не се факај Доне Донке
-Пијан идам од града
5. Пеачка група Сирма Војвода од Битола
-Отвори го Кате Пенџерето
-Болна е легнала Џанам
6. Пеачка група “Весела Тајфа” од Богданци
-На срце ми стар мерак лежи
-Кажи, кажи, ќерко Славко
-Мома Катерина – со сценска изведба
7. Распеани Гевгеличани од Гевгелија
-Сношти вечер сон сум сонувала
-Не ми седи коконо
-Бог да бие Тино, мори
8. Оркестар при ФА Бисери од Охрид
-Бог да бие Русе
-Ах мори бабо
-Сирто оро
Место: НУ Центар за култура Григор Прличев-Охрид,
почеток 20.00 часот, ВЛЕЗ СЛОБОДЕН.
Share/Save/Bookmark
   

Аналфабет - сабота 23.09.2017

Во САБОТА 23.09.2017 на репертоарот ќе биде изведена претставата "АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески.

Играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша
Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак
Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија
Елизабета Стефановска - Магдалена Лапајкоска – Дупева
Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев
почеток 20.00 часот.
*Картите по цена од 150 денари
**Претставата не е за лица помлади од 14 години
***Во претставата се користат пиротехнички средства
Телефон за резерваци на карти 046/261-063 секој работен ден од 10.00 до 15.00 часот, подигнување на резервирани карти најдоцна еден ден пред одигрување на претставата!
Работно време на билетарата од вторник до петок од 10.00 до 20.00 часот, во сабота од 14.00 до 20.00 часот и во понеделник од 10.00 до 14.00 часот!

Share/Save/Bookmark
   

Страница 8 од 92

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>