Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

Гостување на фестивал “Денови на Нушич” во Смедерево - Србија

Охридскиот Народен Театар во САБОТА 18-ти април 2015 ќе гостува на фестивал “Денови на Нушич” во Смедерево - Србија, со хит претставата „Детектор за лаги“ режија Ненад Витанов.

Годинава се одржуваат 32-ри Денови на Нушич, фестивалот е основан во 1984 година во чест на Бранислав Нушич кој своето детство и младост ги поминал во Смедерево.

„Детектор за лаги“ е театарско дело работено по текст на Василиј Сигарев, под режисерската палка на Ненад Витанов. Во претставата играат Јасмина Билаловиќ, Никола Тодороски и Стрезо Стаматовски. За костимите на актерите се погрижи Александра Крнинова Груев, а сценографијата ја подготви Филип Коруновски.

http://www.sdkultura.org.rs/kontakt/?lang=en

Share/Save/Bookmark
 

Урнебесна комедија "ЖЕНА МИ СЕ ВИКА БОРИС"

Урнебесна комедија "ЖЕНА МИ СЕ ВИКА БОРИС" во изведба на Театар Солза и Смеа од Битола, сабота, 18-ти Арил 2015 година почеток 20.00 часот, влез 120 денари, голама сала, карти во продажба на денот на преставата!!!

Share/Save/Bookmark
   

Светскиот ден на Театарот

НУЦК "Григор Прличев"-Охрид / Народен Театар Охрид

по повод 27-ми Март Светскиот ден на Театарот

12.00 ч / Презентација на членовите од детското драмско студио

13.00 ч / Детска претстава „Свињарот“ од Ханс Кристијан Андерсен, режија Ѓорѓи Ризески

20.00 ч / Хит претставата “Детектор за Лаги”, режија Ненад Витанов,  ВЛЕЗ 50 ден.

Share/Save/Bookmark
   

"На дното" - Максим Горки

Народен Театар Охрид / “На Дното” – Максим Горки
20.03.2015, (петок) поч 20.00 часот, влез 100 денари

Улоги:
Михаил Костиљов – Стрезо Стаматовски
Василиса Карповна  - Јасмина Билаловиќ
Наташа  - Биљана Билаловиќ
Васка Пепел – Ивица Цонев
Никола Тодороски - Сатин
Актерот - Стрезо Стаматовски  
Баронот - Павел Маслов                           
Лука  - Горан Стојаноски
Ана  - кукла         
Режија: Кирил Петрески
Сценографија: Зоран Николовски
Костимографија: Александар Џинго

Share/Save/Bookmark
   

ДЕТСКО ДРАМСКО СТУДИО

Врши упис на членови, сите заинтересирани љубители можат да се зачленат во просториите на НУ Центар за култура "Григор Прличев”- Охрид од 17-ти Февруари 2015 година возраст од 7 до 17 години контакт тел. 046/261-063

Share/Save/Bookmark
   

Страница 67 од 70

<< Почеток < Пред 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Следно > Крај >>