Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

Упис на нови членови

БАЛЕТСКОТО СТУДИО ЗА МОДЕРЕН И КЛАСИЧЕН БАЛЕТ -“ВИЗАВИ”
Врши упис на нови членови на возраст од 5 години нагоре, почнува од 4-ти октомври 2015 година.
Сите заинтересирани љубители на балетот
можат да се зачленат во просториите на
НУ Центар за култура "Григор Прличев”- Охрид,
секоја СРЕДА од 18.00 до 20.00 часот,
ЧЕТВРТОК од 19.00 до 20.00 часот
и НЕДЕЛА од 11.00 до 13.00 часот.
Уметнички раководител Јулија Милески 076/971-949

 

Share/Save/Bookmark
 

Гостување

Во четврток (10-ти септември 2015), Народен Театар Охрид гостува на 23-тиот реномираниот Фестивал на камерен театар Ристо Шишков во Струмица, со претставата "Стари времиња" од Харолд Пинтер, а во режија на Нела Витошевиќ.
Играат Ирена Ристиќ, Горан Стојаноски, Јасмина Билаловиќ. Целосната програма на фестивалот можете да ја погледнете на следниот линк www.fktristosiskov.mk

Share/Save/Bookmark
   

Премиера на филмот ‘’Три во Едно’’

Најновото филмско остварување ’’ Три во Едно’’, на режисерот Коле Ангеловски, премиерно ќе биде прикажан во САБОТА, 12-ти септември со почеток во 20.00часот, во Центарот за култура "Григор Прличев" - Охрид.
Kино проекциите продолжуват и во деновите 13-ти, 14-ти, 15-ти, 16-ти и 17-ти септември, почеток 20.00 ч, влез 100 денари.

Филмот е урнебесна комедија од три различни приказни  на една иста тема:Љубов и Неверство.Сценарио и режија на Коле Ангеловски. Директор на Фотографија е Антонио Божиновски, а во филмот играат плејада одлични актерски имиња : Даниела Иваноска, Зоран Иваноски, Андон Јованоски, Марија Спиркоска Илијески, Наташа Наумоска, Марјан Чакмакоски, Јасмина Мицовска Станкоска, Димитар Црцорски, Катерина Чакмакоска, Виолета Чакарова, Владимир Ѓорѓијоски, Александар Степанулески, Никола Настоски.
Дистрибутер на филмот е КТ ФИЛМ И МЕДИА од Скопје.

Share/Save/Bookmark
   

Конкурс за најдобра необјавена поема на македонски јазик

НУЦентар за култура “Григор Прличев“-Охрид распишува:
ЈАВЕН ОГЛАС
За најдобра необјавена поема на македонски јазик
Григор Прличев за 2015 година

Конкурсот се реализира по повод и во рамките на манифестацијата Прличеви Беседи која се одржува во НУЦК „Григор Прличев“ - Охрид во месец февруари со поддршка на Министерството за култура.Јавниот оглас трае до 20-ти октомври 2015 година.Темата на поетите е слободна, но делото да не биде помало од 912 стихови, конкурсот е анонимен, следува парична награда.
За наградата одлучува тричлено жири сотставено од стручни лица.Сите заинтересирани автори да испратат до НУЦК “Григор Прличев” - Oхрид, ул.Македонски Просветители бр.4, 6000 Охрид необјавена поема во 4-ри примероци, а 5-тиот примерок да го имаат кај себе, комисијата ќе ги извести до 20-ти ноември 2015 година.    Авторите да ги испратат своите дела под шифра.

www.centarzakulturaohrid.com.mk

НУ Центар за култура “Григор Прличев”-Охрид
Дииректор, М-р Драгана Боцеска

 

Share/Save/Bookmark
   

ПРОМОЦИЈА на КНИГA

НУ ЦЕНТАР ЗА КУЛТУРА "ГРИГОР ПРЛИЧЕВ”-ОХРИД
ВЕ ПОКАНУВА на ПРОМОЦИЈА на КНИГА:
“ЛИДИЈА од ФИЛИПИ ПРВОПОКРСТЕНАТА МАКЕДОНКА”
од авторот Ангелина Маркус
Понеделник, 7-ми Септември 2015
13.00 часот /ИЗЛОЖБЕН САЛОН

 

Share/Save/Bookmark
   

Страница 63 од 70

<< Почеток < Пред 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Следно > Крај >>