Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

3D кино проекции!

-Смотанко и Трапавко: Невозможна мисијa 3D (синхронизирано на македонски) – 17:00 ч./  влез 200 ден.
-Лавиринт: Бегство низ Пустошот 3D - 19:00 ч./влез 200 ден.
-Марсовец Спасувачка Мисија 3D- 21:15 ч / влез 200 ден.

Петок, 2-ри октомври 2015 година,
НУ Центар за култура „Григор Прличев“-Охрид

Share/Save/Bookmark
 

27. ОХРИДСКИ СТАРОГРАДСКИ СРЕДБИ 2015

19:00   ДЕФИЛЕ  на ансамблите низ старата чаршија
и настап на две локации: Градски плоштад и Стар чинар
20:00  СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ НА ФЕСТИВАЛОТ
Поздравен говор:
-Претставник од Општина Охрид
-Директорот на НУ Центар за култура "Григор Прличев” - Охрид, М-р Драгана  Боцеска

1. Градски хор НУЦК "Григор Прличев” - Охрид
2. Македониум - Младински хор - Крушево
3. Пеачка Група Сирма Војвода - Битола
4. КУД Далги пеачка група З.П. Охрид и Дебрца
5. Дом на култура „Лазар Софијанов“- Кратово
6. КУД Пензионери З.П. – Прилеп
7. Староградски ансамбл - Лубе Кумбароски - Струга
8. Распеани Гевгеличани - Гевгелија
9. Пеачка група  Весела Тајфа - Богданци
10. Охридски Мерак - Охрид
11. Вис орнаменти - НУ Центар за култура - Штип
12. Распеани Струмичани - НУЦК  Струмица
13. НУЦК „ Марко Цепенков“ Октет - Прилеп
14. Чалгиска музика за мерак - Ацо Тасески

Место: Голема сала / Влез слободен.
Организирањето на манифестацијата е овозможено со материјална помош на Министерството за култура на Република Македонија.

Share/Save/Bookmark
   

Вечер на чалгиска музика

Групата „Шурбевски Езгија трио“ и кларинетистот Ацо Тасески ќе оддржат концерти „Вечер на чалгиска музика“ во Охрид и Ресен. Охриѓани ќе имаат ретка прилика да уживаат во звуците на традиционалната чалгиска македонска музика на 18- ти септември, петок, во Центарот за култура „ Григор Прличев“ со почеток од 18 часот по што познатиот вокално инструментален состав ќе настапи во Ресен.

Концертите се реализираат со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија, а имаат за цел да ја зголемат културна понуда на општините.

Share/Save/Bookmark
   

Упис на нови членови

АНСАМБЛ  ЗА  НАРОДНИ  ПЕСНИ  И  ИГРИ “БИСЕРИ”
Врши упис на нови членови
Сите заинтересирани љубители на фолклорот можат да се зачленат во просториите на
НУ Центар за култура ,,Григор Прличев”- Охрид
од 10-ти октомври секоја сабота од 11.00 часот.
Уметнички раководител Миленко Андрески 078/262-516

Share/Save/Bookmark
   

Драмското студио за деца

 

Внимание внимание!!!

Во тек се уписите за нови членови при Драмското студио за деца и младинци при НУЦК „Григор Прличев“ Охрид.  Драмското студио го води професионален тим од Народен Театар Охрид и се отворени за деца и млади од 5-18 години кои ќе бидат поделени во различни возрасни групи. Сите заинтересирани можат  да се пријават на телефон 046 261 063, оставајќи ги следниве податоци: Име и презиме, возраст и контакт телефон. Официјалниот почеток на новата сезона работилници на драмското студио ќе започне на 3-ти Октомври 2015 година, во 16.00 часот.
Ве очекуваме,
НУ Центар за култура "Григор Прличев”- Охрид / Народен Театар Охрид

Share/Save/Bookmark
   

Страница 62 од 70

<< Почеток < Пред 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Следно > Крај >>