Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

ОХРИДСКИ СТАРОГРАДСКИ СРЕДБИ 2022

Национална установа Центар за култура „Григор Прличев“- Охрид го организира фестивалот ОХРИДСКИ СТАРОГРАДСКИ СРЕДБИ. Фестивалот ќе се оддржи во првата половина од месец септември 2022 година. Сите заинтересирани ансанбли, хорови, групи и поединци што ги негувааг староградските фолклорни традиции можат да аплицираат за учество на фестивалот, пријава за учество да испратат на маил адресата од Центарот за култура: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

Телефон за контакт: 046/261-063,
www.centarzakulturaohrid.com.mk

Со почит, НУ Центар за култура “Григор Прличев”-Охрид

Share/Save/Bookmark
 

Балкански фестивал на народни песни и игри 2022 г.

07.07.2022 (ЧЕТВРТОК)
18.00 часот  Изложба: Муренките црници во изумирање во Радожда
од академски сликар Славко Упевче, место Изложбен салон
19.00 часот – место НУЦК Охрид - Дефиле
20.30 часот – место Долни Сарај
Говор на градоначалник на Општина Охрид г-дин Кирил Пецаков
Говор на потпретседател на Собранието на Р.С.Македонија г-дин Горам Мисовски

*СВЕЧАНО ОТВОРАЊЕ НА ФЕСТИВАЛОТ
со програмата на ансамблот за народни игри и песни на МАКЕДОНИЈА - ТАНЕЦ

08.07.2022 (ПЕТОК)
1. АКАДЕМСКО КУД “Бранко Крсмановиќ”- Белград, Србија
2. Културно - уметничкото друштво „Севојно“ , Србија
3. КУД „Јане Сандански” - Неготино, Македонија

09.07.2022 (САБОТА)
1. Фолклорниот ансамбл „Хазис Ндреу“ - Тирана, Албанија
2. АКАДЕМСКО КУД “Бранко Крсмановиќ”- Белград, Србија
3. КУД Ристо Донев” -Учителот  - Штип, Македонија

10.07.2022 (НЕДЕЛА)
1. Фолклорниот ансамбл „Хазис Ндреу“ - Тирана, Албанија
2. Фолклорниот Ансамбл „ЈУРАНЕК“ - Борски Свати Јур, Словачка
3. КУД „Илинден” -Битола, Македонија

11.07.2022 (ПОНЕДЕЛНИК)
1. Фолклорниот Ансамбл „ЈУРАНЕК“ - Борски Свати Јур, Словачка
2. „14 Февруари” - Бања Лука, Босна и Херцеговина
3. ФА „Бисери” - Охрид, Македонија

ВЛЕЗ СЛОБОДЕН!
Место: Долни Сарај / 20.30 часот

Share/Save/Bookmark
   

Гостување на меѓународниот фестивал на комедијата "Гола Месечина" Скопје

Охридскиот театар кој работи во рамките на Центарот за култура „Григор Прличев“ Охрид, денес на 30 јуни гостува на 9-тото издание на Меѓународниот фестивал на комедијата "Гола Месечина" со претставата „Енергични луѓе“ во режија на Александар Иваноски. Фестивалот е во организација на Театар комедија од Скопје и трае од 25-30 јуни.Охридскиот театар всушност го затвора Фестивалот на комедија каде учествуваат уште 3 други театри од Македонија и 2 театри од соседтсвото Бугарија и Србија. Истакнуваме дека Охридскиот театар е во подготовка на својата најнова премиера кој својата прва изведба ќе ја има за скоро...

 

 

Share/Save/Bookmark
   

Изложба " Блиски Средби" Охрид 2022

Сите вљубеници на добрата фотографија Фото клуб Охрид ги поканува на изложбата " Блиски Средби" Охрид 2022 чие отворање е закажано на 30.06.2022 год. во 19.00 часот во галеријата при НУЦК "Григор Прличев"- Охрид.
Оваа изложба е резултат на соработката помеѓу Фото клуб Охрид и Фото клуб Лесковац. Ќе бидат поставени 40 фотографии од автори од просторите на поранешна Југославија, а се настанати за време на одржувањето на Самитот на фотографи од екс Југославија. Фотографиите се печатени на форекс и се со димензии 40 х 70 см. Повелете на отварањето.

 

Share/Save/Bookmark
   

Kонцерт “Етно Ноктурна”

Во Изложбениот салон на НУЦК ” Глигор Прличев” во Охрид на 15 јуни (среда) со почеток во 20.00 часот ќе се одржи целовечерниот концерт
“Етно Ноктурна” на кој ќе се претстават нашите реномирани музичари Александра Коцевска (мецосопран) , Билјана Петровска (пијано) и
Петар Колевски (кларинет).
Програмата на овој концерт ќе содржи концертни композиции кои се преработки на изворни македонски фолклорни песни.
Аранжманите за овие композиции – Етно ноктурна се на Сашо Ливрински –Лаврод кој интересно ги претставува македонските изворни песни во една класична верзија меѓу кои се преработките на песните Македонско девојче, Ај засвирете ми чалгии, Кажи ми кажи Катинке ,Се посврши сербез Донка и други.
Овој настап на триото Коцевска, Петровска , Колевски кои се професори во ДМБУЦ Илија Николовски – Луј и се магистрирани музичари ,
е продолжување на нивната долгогодишна соработка и продолжување на нивната традиција со изведба на ваков тип на композиции да ја однесат публиката на едно музичко патување низ плодната ризница на македонската народна песна.Тие досега имаат настапувано во повеќе градови низ Македонија, трудејќи се македонската богата фолклорно- музичка традиција , да ја овековечат, да ја пренесат до пошироката публика и да ја сочуваат за наредните генерации.Проектот е поддржан од Министерството за култура.Влезот за посетителите е слободен.


 

Share/Save/Bookmark
   

Страница 1 од 56

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>