Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

„Каде е пиштолот?“ петок 17.05.2019 година

„Каде е пиштолот?“ од унгарски автор Габор Ѓоргеј во режија на Дејана Николовска
Играат: Горан Стојаноски, Никола Тодороски, Адријана Билаловиќ Тодороска, Ивица Цонев, Стрезо Стаматовски
Сценограф, костимограф и дизајн на светло: Милена Пантелеева
Музика: Гаро Ашикјан
Сценски движења: Асја Иванова
Драматург: Кристина Тодороска Петреска
Инспициент: Филип Ангеличин-Жура
Технички раководител: Зоран Левески
Светло: Борис Велјаноски
Тон: Митко Серафимоски
Гардероба: Линдита Мерко, Деса Лазороска
Реквизита: Маријана Николоска, Соња Крстаноска
Сценски декоратери: Ѓоко Китоски, Љупчо Крстаноски, Даниел Андрески, Кире Ангелоски
Фотографии: Пеце Настески NP Studio

„Каде е пиштолот?“ е модерен сатиричен текст со силна егзистенцијалистичка позадина, создаден во седумдесеттите години од минатиот век. Во својата срж текстот се занимава со човековата дуална природа, играјќи помеѓу позициите на опресор и потчинет низ петте ликови кои го носат дејствието.
Зборот „пиштол“ предложен уште во насловот не е ништо друго туку театарски знак, систем на апстракции, симбол на моќта на насилство – кого ликовите го користат за да ги тероризираат останатите. Местото на дејство е затворен простор , во кој гледаме четири луѓе што седат и петтиот како вперува пиштол во нив. Четири од нив секогаш сакаат да излезат надвор од собата, а петтиот секогаш ќе се чувствува добро внатре. Тоа е оној кој е со пиштолот. Изворот на сите проблеми е токму тој - пиштолот. Пиштолот би можел да има и понаква намена, но не во овој случај. Tажно e, но овде не е можно да живеете без пиштол!

Картите по цена од 200 денари се пуштени во продажба на билетарата при НУЦК "Григор Прличев" - Охрид, почеток 20.00 часот.Телефон за резервации 046/261-063, 075/283-066

Share/Save/Bookmark
 

“Алиса во земјата на чудата” - детска претстава

ПЕТОК, 10.05.2019 година / ДЕТСКА ПРЕТСТАВА - „АЛИСА ВО ЗЕМЈАТА НА ЧУДАТА” од англискиот писател Луис Карол наменета за најмладите
Режија: Ѓорѓи Ризески
Играат: Адријана Билаловиќ Тодороска, Филип Кипровски,
Павел Маслов, Ивица Цонев.
Цена на карта 100 денари, почеток 19.00 часот
Телефон за резервации 046/261-063, 075/283-066

 

Share/Save/Bookmark
   

С О О П Ш Т Е Н И Е

Театарската претстава "АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески, закажана за петок 03.05.2019 година се ОДЛОЖУВА на ден 23.05.2019 година (четврток), поради здравствени проблеми на актер вклучен во прествата.
(картите ќе важат или истите може да ги замените на билетара)

Со почит,
НУ Центар за култура “Григор Прличев"-Охрид

Share/Save/Bookmark
   

РЕПЕРТОАР ЗА МЕСЕЦ МАЈ 2019 година

ПЕТОК, 10.05.2019 година „АЛИСА ВО ЗЕМЈАТА НА ЧУДАТА” – ДЕТСКА ПРЕТСТАВА
Режија: Ѓорѓи Ризески
Играат: Адријана Билаловиќ Тодороска, Филип Кипровски, Павел Маслов, Ивица Цонев.
Цена на карта 100 денари, почеток 19.00 часот
--------------------------------------------------
ПЕТОК, 17.05.2019 година „Каде е пиштолот?“ за првпат преведен и поставен во Македонија текстот на најпознатиот унгарски автор Габор Ѓоргеј
Режија: Дејана Николовска
Играат: Горан Стојаноски, Никола Тодороски, Адријана Билаловиќ Тодороска, Ивица Цонев, Стрезо Стаматовски
Сценограф, костимограф и дизајн на светло: Милена Пантелеева
Музика: Гаро Ашикјан
Цена на карта 200 денари, почеток 20.00 часот
--------------------------------------------------
ЧЕТВРТОК, 23.05.2019 година "АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески.
Играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша
Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак
Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија
Адријана Билаловиќ Тодороска - Магдалена Лапајкоска – Дупева
Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев
*Претставата не е за лица помлади од 14 години и во истата се користат пиротехнички средства.
Цена на карта 200 денари, почеток 20.00 часот
---------------------------------------------------
ПЕТОК, 31.05.2019 година "МЕТОД"(El mètode Grönholm) од Жорди Галсеран,
Режија: Ирена Стеријовска
Играат: Стрезо Стаматовски, Ивица Цонев, Елизабета Стефановска, Јаков Спасов
Најпоставуваниот современ шпански текст во Регионот, за првпат преведен и поставен во Македонија
Цена на карта 200 денари, почеток 20.00 часот
-----------------------------------------------------
Телефон за резервации 046/261-063, 075/283-066

 

Share/Save/Bookmark
   

Mакедонски филмски класици! ВРЕМЕ Е ЗА КИНО!

НУ Центар за култура “Григор Прличев”-Охрид во соработка со КИНОТЕКА НА МАКЕДОНИЈА Ве покануваат на македонски филмски класици:

-ЏИПСИ МЕЏИК / ЧЕТВРТОК,  02 мај 2019 г / почеток 18.00 ч / влез  слободен
Производство: Вардар филм - Скопје
Земја на потекло: Република Македонија
Жанр: мелодрама
Род: Игран филм
Времетраење: 135 минути
Звук: Да
Во боја: во боја
Година: 1997
Режија: Попов Стојан - Столе
Сценарио: Блажевски Владимир
Директор на фотографија: Трпески Апостол
Монтажа: Грбевски Димитар
Главна улога: Шијаковиќ Арна, Чевревски Данчо, Додевски Горан, Иванова Катина, Манојловиќ Предраг - Мики,Бајрам Северџан, Трпкова Синоличка, Михајловски Тони, Јачев Владимир, Хасан Џемаил..

-СРЕЌНА НОВА  49 / ЧЕТВРТОК, 02 мај 2019 г / почеток  20.00 ч / влез слободен
Година 1986 / Траење: 125 минути
Приказна за двајца браќа со различна идеологија и верувања. Драмата се случува во атмосфера на тензија и страв, за време на конфликтот помеѓу Комунистичката партија на Југославија и Сталинизмот.
Режија: Столе Попов
Сценарио: Гордан Михиќ
Музика: Љупчо Константинов
Улоги:  Мето Јовановски, Светозар Цветковиќ, Владислава Милосављевиќ и други
Награди:
- Гран при, Голема златна арена за најдобар филм 1986 ФЈИФ, Пула,
- Златна арена за најдобро сценарио на Гордан Михиќ 1986 ФЈИФ, Пула
- Нагрдада " Милтон Манаки" од југословенската филмска критика за Столе Попов 1986 ФЈИФ, Пула
- "Златен гладијатор", награда на југословенската филмска академија за Столе Попов 1986 ФФ, Ниш
- Голем златен дукат за најдобро сценарио за Гордан Михиќ 1986 ФФ, Врњачка бања
- Југословенски кандидат за Оскар 1986
-  13 Ноемвриска награда за Столе Попов 1991 МФФ
и други..

-ТЕТОВИРАЊЕ / САБОТА, 04 мај 2019 г / почеток 20.00 ч / влез слободен
Година: 1991  / Траење: 128 минути
Дејството на филмот е сместено во летото 1989 година и го следи животот на работникот Илија, кој по низа апсурдни настани, иако потполно невин, завршува во затвор, обвинет за убиство, а подоцна и убиен од еден специјалец.
Илија, кој и инаку, според својот нескротлив темперамент како да е предодреден да биде во конфликт со официјалните сили што го „штитат“ поредокот - комунистичкиот режим во распад - по една караница со сопругата го напушта домот со единственото што го поседува, празниот куфер.
Режија: Столе Попов
Сценарио:  Мирко Ковач
Музика: Љупчо Константинов
Улоги:  Мето Јовановски, Столе Аранѓеловиќ, Љиљана Меѓеши, Јовица Михајловски, Кирил Поп-Христов, Светозар Цветковиќ, Зоран Цвијановиќ, Александар Чамински, Данчо Чевревски и др...
Награди:
- Гран При 1991 ФФ, Херцег Нови
- Прва награда " Златна мимоза" за режија на Столе Попов 1991 ФФ, Ниш
- Втора награда за сценарио на Мирко Ковач 1991 ФФ "Милтон Манаки" Битола
и други...

Share/Save/Bookmark
   

Страница 20 од 70

<< Почеток < Пред 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следно > Крај >>