Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер
Банер

„ПОТОЧИЊА 2017” вторник 30.05.2017

НУ Центар за култура "Григор Прличев" - Охрид

„ПОТОЧИЊА 2017” ВО ОХРИД НА 30 МАЈ

Најмили дечиња, љубители на најдобрите детски хитови од детскиот фестивал „ПОТОЧИЊА” со радост Ве известуваме дека новото издание „ПОТОЧИЊА 2017” доаѓа на гости во Охрид. Фестивалот ќе се одржи во вторник на 30 мај во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид (голема сала) во 11 часот.
Детскиот фестивал „ПОТОЧИЊА“ на македонската сцена за прв пат се појави во 2004 година. Со своите песнички за брзо време ги освои срцата на најмалите љубители на музиката и редовно секоја година со своето одржување ја најавува пролетта. Одржувањето на овој фестивал им овозможува на сите дечиња, преку песничките да зачекорат во светот на семејството, училиштето, здравите навики, природата, екологијата, бајките, сказните.
Поддржувачи на фестивалот се „ЛАДНА“ и Стоматолошката ординација „Д-р Сашо Стоев“ од Охрид. Влезниците ќе бидат по цена од 100 денари. За секоја купена влезница ќе биде обезбедено освежување од „ЛАДНА“ и пригодни подароци од Стоматолошката ординација „Д-р Сашо Стоев“ како и ваучери со попуст за користење на стоматолошки услуги во истата. Најраспеаните дечиња ќе добијат ЦД со најдобрите хитови од „ПОТОЧИЊА“.
Ги покануваме најмалите охриѓанчиња да уживаат во најновите хитови од „ПОТОЧИЊА 2017“. Организатор на настанот е „ПАП ПРОДУКЦИЈА“ Да ја заокружиме успешно оваа школска година со најдобра журка. Се гледаме на 30 мај во 11 часот во големата сала на Центарот за култура во Охрид заедно да пееме, да играме и да се забавуваме.

Share/Save/Bookmark
 

Народен Театар Охрид со две гостувања

Народен Театар Охрид оваа недела ќе оствари две гостувања надвор од границите на Македонија.

Во среда, 24-ти мај, на покана на македонското друштво “Македониум” од Белград, во Народниот Театар ќе се одигра претставата “Аналфабет” од Бранислав Нушиќ, а во режија на Ѓорѓи Ризески. Играат актерите: Горан Стојаноски, Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски и Елизабета Стефановска. Претставата е дел од манифестацијата “Денови на Македонската култура во Белград – Допирот на Македонија”. Почетокот на истата е во 20:30 часот.

Турнејата понатаму продолжува во Германија, поточно во Франкфурт, каде ќе се одигра театарската импровизација – “Импровокација”, со актерите Стрезо Стаматовски, Никола Тодороски, Филип Кипровски, подпомогнати од Филип Жура. Организатори на настанот се Македонското културно и спортско друштво “Македонија” – Франкфурт. Импровокација ќе се одигра во сабота 27-ми мај, со почеток во 19:30 часот.

Share/Save/Bookmark
   

ИМПРОВОКАЦИЈА - сабота 13.05.2017

Импровокација во сабота (13 мај 2017) година на "керал" сцената на Народен Театар Охрид, репертоарно ќе се одигра седмата епизода од втората сезона на најпопуларното шоу "Импровокација", со актерите Стрезо Стаматовски, Филип Кипровски и Никола Тодороски, подпомогнати од Филип Ангеличин - Жура. Издание на Импровокација започнува во 21:00 часот, а влезниците се купуваат во музичката продавница Зи Зи Топ. Новата „ИМПРОВОКАЦИЈА“ носи нови игри и многу забава.Ваквата форма на театар за прв пат се воведува во нашата земја па дури и во регионот. Целта на „ИМПРОВОКАЦИЈА“ е преку еден неформален и забавен начин да ја демистифицира магијата на создавање театарски игри (сцени) за да го доближи театарот што повеќе до пошироката публика. Театарската импровизација „ИМПРОВОКАЦИЈА“ е спонтана, забавна и смешна, но како сите други работи треба да се види и доживее за да се ужива во неа.

Share/Save/Bookmark
   

Сашко Коцев - "ДЕТОКСИКАЦИЈА" сабота 06.05.2017

Еден од најдобрите стендап комичари и актери Сашко Коцев за прв пат со свое самостојно шоу "ДЕТОКСИКАЦИЈА"во Охрид.

САБОТА, 6-ти мај 2017 година во 20.00 часот во големата сала на НУ Центар за култура "Григор Прличев" - Охрид.

Билетите по цена од 200 денари веќе се пуштени во продажба во музичката продавница Зи Зи Топ.

Share/Save/Bookmark
   

УСПЕШНА ИЗВЕДБА НА ДЕНИЦИЈА ВО БРИСЕЛ

Европската премиера на „Дениција“, во копродукција помеѓу Народниот театар од Охрид и парискиот театар „Иси е ла“, работена според истоимената поема на великанот на македонската книжевност Петре М. Андреевски, во режија на Константин Плевнеш, доживеа успех на изведбата во едно од најстарите кабареа во Брисел – „Ос а Моел“. Најавувана како „љубовен Молотов коктел од Македонија“, претставата го означи крајот на фестивалот Балкан Трафик, а нејзината поетска, музичка и кореографска сила ги освои срцата на белгиската публика. Актерите Рубенс Муратовски, Димитрина Мицкоска и Саша Ефтимова беа наградени со долготрајни аплаузи , кои беа упатени и на останатиот дел од уметничката екипа: сценографијата на Валентин Светозарев, костимите на Марија Пупучевска, серијата слики на Сергеј Андреевски и видео проекциите на Милчо Узунов. Воодушевен од откритието на македонската уметничка екипа, директорот на бриселскиот театар Самуел Бернард, му предложи на директорот на охридскиот театар Горан Стојановски да потпишат меморандум за соработка меѓи Брисел – престолнината на ЕУ и Охрид, градот на УНЕСКО.

Share/Save/Bookmark
   

Страница 11 од 92

<< Почеток < Пред 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следно > Крај >>