Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

Аналфабет - четврток 03.10.2019

"АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески, на репертоарот ќе биде изведена во четврток 03.10.2019 година.

Играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша
Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак
Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија
Адријана Билаловиќ Тодороска - Магдалена Лапајкоска – Дупева
Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев

Картите по цена од 200 денари се пуштени во продажба на билетарата при НУЦК "Григор Прличев" - Охрид, почеток 20.00 часот. Телефон за резервации 046/261-063, 075/283-066
*Претставата не е за лица помлади од 14 години и во истата се користат пиротехнички средства.

Share/Save/Bookmark
 

31. ОХРИДСКИ СТАРОГРАДСКИ СРЕДБИ 2019

27-ми СЕПТЕМВРИ  (ПЕТОК) ПРОГРАМА:
1. Градски мешан хор „Вокс Лихнидос“ – Охрид
- Ој ти момче охриѓанче
- Боса Роса

2. Распеани Штипјани – Штип
-Очи имаш Стојне
-Ој мори Маре Нацево
-Запеј песна мори моме

3.Пеачка група „Веселата Тајфа“– Богданци
- Душо моја простими
- Дремка ми се дреме
- Животот е многу убав

4. ЗП Охрид и Дебрца од Охрид
-Кажи Рајне кажи душо
-Мома крај извор седеше
-Охридско Оро

5. КУД „Пере Тошев“ – Прилеп
- Променисе Суте, накитисе
- Не стој Доне Донке
- Праша ли Тинке мајкати

6. Ансамбл за народни песни Вања Лазарова – Скопје
- Секоја вечер пијан се враќам
- Оро се вие крај манастира
- Јас че ти купам свилено фустанче

7. Тамбурашки оркестар Серенада - Тетово
- Срце ме боли за Трпана
- Штом ноќта помине
- Простими душо

8. Распеани Гевгеличани – Гевгелија
- Марика мома убава
- Бог да бие Тино твојта мајка
- Кажи ми Цвето

9. ЗГ Градски Хор – Штип
-Не се бели Маре
-Моми одат по Штипски сокаци
-Битола мој роден крај

Место: НУ Центар за култура Григор Прличев-Охрид,
почеток 20.00 часот, голема сала, ВЛЕЗ СЛОБОДЕН!

Share/Save/Bookmark
   

Гостување на театарски фестивал за деца и младинци "Малиот Принц" во Штип

Национална установа Центар за култура "Григор Прличев" - Охрид / Народен Театар Охрид повторно гостуваат и тоа на театарски фестивал за деца и младинци "Малиот Принц" во Штип во четврток, 26-ти септември со ДЕТСКАТА ПРЕТСТАВА „АЛИСА ВО ЗЕМЈАТА НА ЧУДАТА” од англискиот писател Луис Карол.
Режија: Ѓорѓи Ризески, Играат: Адријана Билаловиќ Тодороска, Филип Кипровски, Павел Маслов, Ивица Цонев.
Share/Save/Bookmark
   

„Каде е пиштолот?“ сабота 28.09.2019 година

Повторно на репертоарот „Каде е пиштолот?“ од унгарски автор Габор Ѓоргеј во режија на Дејана Николовска
Играат: Горан Стојаноски, Никола Тодороски, Адријана Билаловиќ Тодороска, Ивица Цонев, Стрезо Стаматовски
Сценограф, костимограф и дизајн на светло: Милена Пантелеева
Музика: Гаро Ашикјан
Сценски движења: Асја Иванова
Драматург: Кристина Тодороска Петреска
Инспициент: Филип Ангеличин-Жура

„Каде е пиштолот?“ е модерен сатиричен текст со силна егзистенцијалистичка позадина, создаден во седумдесеттите години од минатиот век. Во својата срж текстот се занимава со човековата дуална природа, играјќи помеѓу позициите на опресор и потчинет низ петте ликови кои го носат дејствието.
Зборот „пиштол“ предложен уште во насловот не е ништо друго туку театарски знак, систем на апстракции, симбол на моќта на насилство – кого ликовите го користат за да ги тероризираат останатите. Местото на дејство е затворен простор , во кој гледаме четири луѓе што седат и петтиот како вперува пиштол во нив. Четири од нив секогаш сакаат да излезат надвор од собата, а петтиот секогаш ќе се чувствува добро внатре. Тоа е оној кој е со пиштолот. Изворот на сите проблеми е токму тој - пиштолот. Пиштолот би можел да има и понаква намена, но не во овој случај. Tажно e, но овде не е можно да живеете без пиштол!

Картите по цена од 200 денари се пуштени во продажба на билетарата при НУЦК "Григор Прличев" - Охрид, почеток 20.00 часот.Телефон за резервации 046/261-063, 075/283-066

Share/Save/Bookmark
   

МИТОВИ ЗА БЕРЛИН

Гете-институт Скопје во соработка со НУ Центар за култура ''Григор Прличев" - Охрид ја прикажува изложбата на постери МИТОВИ ЗА БЕРЛИН
Изложбата се прикажува од 19.-29.09.2019, а истата може да ја погледате од 09.00 до 20.00 часот. Влезот е бесплатен!
Изложбата прикажува седум илустрирани новели од томот „Митови за Берлин“ од наградуваниот цртач на стрипови Рајнхард Клајст. За „Боксерот“, биографија на еден еврејски боксер, тој меѓу другото беше одликуван и со Наградата за литература за млади. Митовите за Берлин се базираат на збирката народни приказни од четири века, која се поврзува со топологијата на метрополата. Идејата за книгата потекнува од лекторот Михаел Гроеневалд и од Луц Гелнер, уредник при Берлинскиот градски магазин Zitty (Цити). Рајнхард Клајст го измислил рамковното дејство: такси-возачот Оцан ги вози своите гости низ Берлин и притоа им ги раскажува митовите за местата на кои тие заедно се упатуваат, а ги слуша и нивните лични приказни. Така тој прераснува во еден посебен градски возач.
Со задоволство Ве очекуваме.
Share/Save/Bookmark
   

Страница 9 од 76

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>