Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

ПРЛИЧЕВИ БЕСЕДИ 2014

(среда) 05.02.2014  /  11:45 часот

Изложба на ликовни дела од колекцијата на НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид
12:00 часот
Свеченост посветена на лауреатот награда ГРИГОР ПРЛИЧЕВ
-Настап на хорот при НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид
*1762 лето
*Билјана платно белеше
-Обраќање на Директорот на НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид
м-р Драгана Боцеска
-Обраќање на претставник од Општина Охрид
-Претставување на наградената поема за 2013 год. “Азбукословецот” од Иван Василевски
-Артистичка изведба на поемата “Азбукословецот”
-Врачување на Повелбата за најдобра поема за 2013 год.
-Свечено обраќање на лауреатот Иван Василевски
-Објавување на конкурс за најдобра поема “Григор Прличев” за 2014 год.

Место: НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид / Изложбен салон

Share/Save/Bookmark
 

Театарска претстава"Сон На Летната Ноќ"

С О О П Ш Т Е Н И E
Почитувани, театарската претставата "Сон На Летната Ноќ" од Вилијам Шекспир, во режија на Иван Лео Лемо, во изведба актерите од Народен Театар Охрид, во деновите ПЕТОК 8-ми Ноември и САБОТА 9-ти Ноември 2013 година, се ОТКАЖУВА поради технички проблеми.

Со почит,
НУ Центар за култура “Григор Прличев”-Охрид / Народен Театар Охрид

Share/Save/Bookmark
   

Премиерa на филмот "СОБА СО ПИЈАНО"

Играниот филм „Соба со пијано“ во режија на Игор Иванов Изи и продукција на Скопје Филм Студио, својата премиера во Охрид на наше големо задоволство ќе ја има во ПЕТОК 4-ти октомври 2013 година, со почеток во 20.00 часот, влез 100 денари, кино проекции секој ден до петок 11-ти октомври 2013 година

„Соба со пијано“ е приказ на различни животни судбини доведени на една единствена локација од чиј ракурс може да се допрат најсуштествените аспекти на нашето постоење. Оваа соба е единствениот простор, а кусото време минато во неа единственото време, кога ликовите, изолирани од светот и сета хипокризија во него, ја живеат луцидната страна на сопствениот живот, го живеат она што вистински се.

Во филмот игра домашна и меѓународна група на актери: Наташа Петровиќ, Јовица Михајловски, Светозар Цветковиќ, Васил Зафирчев, Игор Стојчевски, Симона Спировска, Торстен Вогес, Ива Крајнц, Дениз Абдула, Фирдаус Неби, Невена Ристиќ, Јагода Кумриќ, Астрит Алихајдарај, Нино Леви и Јана Стојановска. Специјални гости се: Тони Палмер, Мајк Сарн и Ханес Вегенер.

Сценариото за филмот го напиша Жанина Мирчевска во соработка со Игор Иванов, а дел од авторската екипа се и Томи Салковски – продуцент и кинематографер, Чили Гонзалес – автор на музика, Владимир Павловски-монтажа, Миленко Јеремиќ-сценографија, Елена Дончева-костимограф и Ана Булајиќ Црчек-шминка.

Share/Save/Bookmark
   

Охридски староградски средби 2013

НУ ЦЕНТАР ЗА КУЛТУРА ”ГРИГОР ПРЛИЧЕВ“ - ОХРИД

25. ОХРИДСКИ СТАРОГРАДСКИ СРЕДБИ 2013, САБОТА 28-ми СЕПТЕМВРИ

19:00 ДЕФИЛЕ на ансамблите низ старата чаршија

и настап на две локации:

Градски плоштад и Стар чинар

20:00 СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ НА ФЕСТИВАЛОТ

говор: Директорот на НУ Центар за култура ,,Григор Прличев” - Охрид, м-р Драгана Боцеска

НАСТАП НА УЧЕСНИЦИТЕ

- ХОРОТ при Центарот за култура Охрид

- ГРАДСКИ ТАМБУРАШКИ ОРКЕСТАР - Штип

- ОКТЕТ ПРИЛЕП - НУ Центар за култура Прилеп

- РАСПЕАНИ ГЕВГЕЛИЧАНИ - Гевгелија

- КРИВА ПАЛАНКА - Дом на култура Крива Паланка

- РАСПЕАНИ ОХРИЃАНКИ - Охрид

- ГРАДСКИ ХОР - Штип

Место : ГОЛЕМА САЛА, НУ Центар за култура ,,Григор Прличев”Охрид

Организирањето на манифестацијата е овозможена од Министерството за култура на Република Македонија

Share/Save/Bookmark
   

БАЛКАНСКИ ФЕСТИВАЛ 2013

Почитувани,
Последната, шеста фестивалска вечер на 52-иот Балкански фестивал на народни песни и игри наместо на традиционалната летна сцена “Долни Сарај” ќе се одржи во големата сала на Центарот за култура “Григор Прличев”-Охрид, со почеток во 21.00 часот.

11 јули (четврток)
-Ансамбл ЗОРА од Мохач, Унгарија
-Ансамбл “ КУРПИАНКА” од Кадзидло, Полска
-Ансамбл “НИКОЛА ЈАНКОВ ВАПЦАРОВ“од Скопје, Македонија

Со почит,
НУ Центар за култура ,,Григор Прличев”-Охрид

Share/Save/Bookmark
   

Страница 71 од 75

<< Почеток < Пред 71 72 73 74 75 Следно > Крај >>