Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

Изложба на фотографии на Фото клубот Охрид

По повод патрониот празник на Охрид „Свети Климент Охридски“ во понеделник 07.12.2020 година со почеток во 18.00 часот во изложбениот салон на НУЦК „Григор Прличев“-Охрид ќе се отвори 22 традиционална изложба на фотографии на Фото клубот Охрид.
Изложбата ќе биде во согласност со сите здравствени мерки и протоколи за заштита од вирусот КОВИД 19.


Share/Save/Bookmark
 

Документарен филм ОХРИДСКИТЕ ПЛИВАЧКИ ЛЕГЕНДИ

НУ Центар за култура „Григор Прличев" - Охрид Ве поканува на промоција на документарен филм ОХРИДСКИТЕ ПЛИВАЧКИ ЛЕГЕНДИ од авторот Љупчо Паункоски на ден 18.11.2020 година (среда) во 18.00 часот во големата сала на Центарот за култура, влезот е слободен! СОГЛАСНО ЗДРАВСТВЕНИТЕ ПРОТОКОЛИ СО ОГРАНИЧЕН БРОЈ НА ПУБЛИКА!!!


Share/Save/Bookmark
   

Премиера на филмот "ХОМО" во НУЦК Охрид

Филмот „Хомо“премиерно на кино репертоарот во НУ Центар за култура „Григор Прличев" - Охрид и тоа во деновите 10-ти, 11-ти,12- ти и 13-ти Ноември 2020 година, со почеток во 19.00 часот, цена на карта 150 денари.
Што е тоа човек? „Хомо“ прикажува шест лица, шест состојби во луцидно поврзани епизоди проткаени со црн хумор.
Оригинален наслов:    Хомо
Траење на филмот:    91 Минути
Земја / година:    MKD/2020
Жанр:  Драма
Глумци:   Наташа Петровиќ, Игор Ангелов, Оливер Митковски, Јелена Јованова, Сашко Коцев
Режија: Игор Иванов - Изи
Дистрибутер: Скопје Филм Студио
Возрасна Категорија:    +16
Цена на карта 150 денари, почеток 19.00 часот
СОГЛАСНО ЗДРАВСТВЕНИТЕ ПРОТОКОЛИ СО ОГРАНИЧЕН БРОЈ НА ПУБЛИКА!!!

„Ова е скопски филм, за нашата генерација и за времето во кое живееме. Проектот е копродукција на пет земји и посебен предизвик е неговата реализација, во која е вклучена голема меѓународна екипа, околу 70 актери и преку 450 статисти. За потенцирање е и возниот парк од 100 возила“, вели продуцентот Томи Салковски.Кинематограферка е Маја Радошевиќ од Србија, монтажата е на Мартин Иванов, сценографијата на Кирил Спасески, а костимите на Полонца Валентичиќ од Словенија


Share/Save/Bookmark
   

ИЗЛОЖБА НА ЛИКОВНИ ДЕЛА ОД СТРАНСКИ АВТОРИ

НУ Центар за култура „Григор Прличев" - Охрид Ве поканува на ИЗЛОЖБА НА ЛИКОВНИ ДЕЛА ОД СТРАНСКИ АВТОРИ, по повод 7-ми Ноември Денот на ослободувањето на градот Охрид
Селектор (куратор) на изложбата е познатиот охридски сликар Славко Упевче
Изложбата ќе биде отворена на 06.11.2020 година (петок) во 18.00 часот во изложбениот салон на Центарот за култура, влезот е слободен!!!
Share/Save/Bookmark
   

Премиера на филмот "СТЕЛА" во НУЦК Охрид

Филмот „Стела“ премиерно на кино репертоарот во НУ Центар за култура „Григор Прличев" - Охрид и тоа во деновите 29-ти, 30-ти и 31-ви Октомври 2020 година, со почеток во 20.00 часот, цена на карта 150 денари.
По обид за самоубиство на едно десетгодишно дете, кое е жртва на малтретирање во училиште, Стела(шарпланинка) е единствената која може да го спаси и да му ја обнови верата во животот.
Оригинален наслов: СТЕЛА
Траење на филмот: 91 Минути
Земја / година: MKD/2019
Жанр: Драма, Семеен
Глумци: Дејан Лилиќ, Тони Михајлоски, Петар Маниќ, Симеон Дамески, Христина Поповиќ
Режија: Стојан Вујичиќ
Дистрибутер: Дрим Фектори
Цена на карта 150 денари, почеток 20.00 часот
СОГЛАСНО ЗДРАВСТВЕНИТЕ ПРОТОКОЛИ СО ОГРАНИЧЕН БРОЈ НА ПУБЛИКА!!!

Продуцентот Огнен Антов вели дека „Стела“ е приказна за еден шарпланинец, едно дете и за еден дедо. Филмот е копродукција на „Дрим фектори“ од Македонија, „Акција продукција“ од Србија и на „Моуна“ од Германија.
Улогата на Никола ја игра 12-годишниот Петар Маниќ, за кого ова е филмско деби, а во кастингот се и Дејан Лилиќ, Тони Михајловски, Симеон Дамески и Христина Поповиќ, позната од српскиот филмски хит „Парада“.
Сценариото е на Ева Камчевска, кинематографер е Гого Клинчаров, а костимограф е Милена Миленковиќ. Филмот е поддржан од Агенцијата за филм на Македонија и од Филмскиот центар на Србија.
Share/Save/Bookmark
   

Страница 8 од 72

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>