Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

„До Балчак”

Кино проекците за филмот "До Балчак" продолжуваат во деновите 10-ти (понеделник) 11-ти (вторник) и 12-ти Ноември 2014 почеток 20:00 часот, влез 100 денари."До Балчак" е работен по сценарио на Горан Стефановски, ко-сценарист Столе Попов, директор на фотографија е Апостол Трпевски, музиката е на Дуке Бојаџиев, сценограф Миленко Јеремиќ, костимограф Емилија Ивановска, а главните улоги ги толкуваат: Инти Шрај, Мартин Јордановски, Сашко Коцев, Тони Михајловски, Мики Манојловиќ, Искра Ветерова, Никола Којо, Сенко Велинов, Никола Ристановски.

Share/Save/Bookmark
 

ФЕСТИВАЛ НА НОВИОТ ГЕРМАНСКИ ФИЛМ


Амбасадата на Сојузна Република Германија,
ПроКредит Банка и Центарот за култура „Григор Прличев“-Охрид
Ве покануваат со Вашиот придружник на отворањето на
„Десеттиот фестивал на новиот германски филм”
на 18 октомври 2014 г. во 20.00 часот во Центарот за култура.
Фестивалот ќе биде отворен со играниот филм
„РОДИТЕЛИ” од Роберт Талхајм, влез слободен

Share/Save/Bookmark
   

Охридски староградски средби 2014

ПЕТОК, 26. СЕПТЕМВРИ 2014 год.
19.00 ДЕФИЛЕ на ансамблите низ старата чаршија и настап на две локации: Градски плоштад и Стар чинар

20.00 СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ НА ФЕСТИВАЛОТ
Настап на учесници:
*Градско мандолинско друштво „Свети Никола“- Свети Николе
*Здружение на пензионери Охрид и Дебрца
*Дом на култура ,,Иван Мазов - Климе”- Кавадарци
*Здружение на пензионери на општина Штип и Карбинци  
*Октет - Прилеп, НУЦК „Марко Цепенков“ - Прилеп
*Група „Орнаменти“ - Штип  
*Здружение на пензионери ,,Куманово” - Куманово
*КУД  ,,Пере Тошев” - Прилеп
*Група ,,Сарај” - Охрид
*Центар за култура - Неготино
*Здружение ,,Распеани Велешани”-Велес       
* Хорот при НУ Центар за култура ,,Григор Прличев”-Охрид

Место: Голема сала, ВЛЕЗ СЛОБОДЕН.

Организирањето на манифестацијата е овозможено со материјална помош на Министерството за култура на Р. Македонија.

Share/Save/Bookmark
   

БАЛКАНСКИ ФЕСТИВАЛ 2014, ПРОГРАМА

6 Јули (Недела)
СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ НА 53-от БАЛКАНСКИ ФЕСТИВАЛ СО ПРОГРАМА НА АНСАМБЛОТ НА НАРОДНИ ИГРИ И ПЕСНИ НА МАКЕДОНИЈА “ТАНЕЦ”
-Ансамбл “Неврокопски” од Гоце Делчев– Бугарија
7 Јули (Понеделник)
- Ансамбл "Петар Зрински" Видовец - ХРВАТСКА
- МКУД “Александар Македонски III” од Мелбурн , АВСТРАЛИЈА
- МКУД “Илинден” од Мелбурн, АВСТРАЛИЈА
-
Ансамбл "Хора Ашкелон" Тел Авив - Израел
8 Јули (Вторник)
- Ансамбл “Зета” од Подгорица, ЦРНА ГОРА
-Ансамбл “Истебна” од Истебна, ПОЛСКА
-КУД “Дримкол” Вевчани, Македонија
9 Јули (Среда)
-Ансамбл "Никола Карев"од Мелбурн , АВСТРАЛИЈА
-Ансамбл "Видово" Ново Место, Словенија
10 Јули (Четврток)
-Ансамбл "Емпелокики" од Солун - Грција
- Ансамбл "Типопластика" Горни Милановац- Србија
11 Јули (Петок)
СВЕЧЕНО ЗАТВОРАЊЕ НА БАЛКАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ СО
- Ансамбл “Туфаг” од Јалова , ТУРЦИЈА
- КУД “Илинден”, Велгошти, МАКЕДОНИЈА
- КУД “Отекс”, Охрид, МАКЕДОНИЈА
Сцена Долни Сарај, почеток 21.00 часот, влез слободен.

 

Share/Save/Bookmark
   

ФЕСТИВАЛОТ НА ФРАНЦУСКИ ФИЛМ


ОХРИД – НУ Центар за култура „Григор Прличев“-Охрид
19-ти Јуни (четврток)
20h30 Свечен пречек на гостите
21h00 Отворање
21h30 Проекција ИВ СЕН-ЛОРАН
Гости: Фредерик Бурбулон, продуцент; Жаки Бероаје, актер; Ален Мајор, продуцент; Жозефин де Мо, актерка и режисерка.
ВЛЕЗ СЛОБОДЕН

Share/Save/Bookmark
   

Страница 69 од 71

<< Почеток < Пред 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Следно > Крај >>