Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

Детска претстава „Свињарот“

Премиера на детската претстава „Свињарот“ од Ханс Кристијан Андерсен,во режија на Ѓорѓи Ризески, во недела на 15-ти февруари, Народен театар Охрид ќе ја започне пролетната театарска сезона. Во претставата играат актерите Филип Кипровски, Елизабета Стефановска, Сашо Ристовски и Билјана Билаловиќ.

Share/Save/Bookmark
 

ПРЛИЧЕВИ БЕСЕДИ 2015

(Четврток) 05.02.2015
11:45 часот
Изложба на фотографии од колекцијата на
НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид
12:00 часот
Свеченост посветена на лауреатот награда ГРИГОР ПРЛИЧЕВ
-Настап на хорот при НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид
*1762 лето
-Обраќање на Директорот на НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид
Горан Стојаноски
-Обраќање на претставник од Општина Охрид
-Претставување на наградената поема за 2014 година “Амбар” од Славе Банар
-Артистичка изведба на поемата “Амбар”
Билјана Билаловиќ и Павел Маслов
-Врачување на Повелбата за најдобра поема за 2014 година
-Свечено обраќање на лауреатот Славе Банар
-Објавување на Конкурс за најдобра поема "Григор Прличев" за 2015 год.

Место: НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид / Мала сала

Share/Save/Bookmark
   

Stand Up Comedy

СТЕНДАП РЕВОЛУЦИЈА, со Никола Тодороски. Петок, 30.01.2015 година, почеток 20.00 часот, влез 150 ден. Картите се пуштени во продажба на билетарата!

Share/Save/Bookmark
   

“Детектор за лаги”

"Хит претставата "Детектор за лаги" во четврток повторно пред охриѓани"
Текст: Василиј Сигарев
Играат: Јасмина Билаловиќ, Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски
Режија: Ненад Витанов
Сценографија: Филип Коруновски
Костимографија: Александра Крнинова Груев

На репертоар 27-ми Ноември (четврток) почеток 20.00 часот, влез 100 денари, влезниците за истата се пуштени во продажба.

Share/Save/Bookmark
   

"МОНИСТРА"

КОНЦЕРТ на етно групата "МОНИСТРА" сабота, 22-ри Ноември 2014 година почеток 20.00 часот, влез 100 денари.
Етно бенд "Монистра" е основан во 2002 година, сите членови на групата Монистра се дипломирани музичари од Факултетот за музичка академија Св. "Кирил и Методиј"-Скопје. Бендот свири македонската етно музика со користење на традиционални инструменти. Музиката е збогатена со современи аранжмани. Во минатото имаат одржано концерти и настапи во Македонија како и на меѓународни фестивали, етно групата Монистра е успешен презентер на македонската етно музика.
Бендот го сочинуваат:
Александар Јовевски - кавал, тамбура, гајда Филип Николовски - тамбура Јован Стрезоски - тамбура, Марјан Андоновски - перкусии (тапан, тарабука) Дамјан Зифоски - перкусии Габриела Јанушевска - вокално Борче Ѓоргиев - клавиjатури.

Share/Save/Bookmark
   

Страница 67 од 70

<< Почеток < Пред 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Следно > Крај >>