Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

8 ДЕКЕМВРИ - ДЕНОТ НА ЗАШТИТНИКОТ НА ОХРИД

ПРОГРАМА 07.12.2016 година (среда)
12.00 часот
Промоција на 80 получасовни документарни емисии за минатото на Охрид „Охрид во моите спомени “ од Илче Стојаноски
Место : НУ Центар за култура „Григор Прличев“, изложбен салон
18.30 часот
Традиционална изложба на Фото клуб „Охрид“
Место : НУ Центар за култура „Григор Прличев“, галерија
19.00 часот
Традиционална изложба на роднокрајни ликовни уметници
Место : НУ Центар за култура„Григор Прличев“, изложбен салон
19.30 часот
СВЕЧЕНА АКАДЕМИЈА по повод Денот на градот Охрид – Свети Климент Охридски
Место : НУ Центар за култура „ Григор Прличев“, голема сала
08.12.2016 година (четврток)
10.00 часот
Поклонение пред моштите на свети Климент
Место : Светиклиментовата црква на Плаошник
10.30 часот
Полагање свежо цвеќе на споменикот на „ Св. Климент Охридски“
Место : ОУ „Св. Климент Охридски“
11.00 часот
Откривање спомен-плоча посветена на Михајло Пупин
Откривање спомен-плоча посветена на старото дрво кочеџик и
Пригодна изложба на стари фотографии од комплексот на Перивлепта и од градот Охрид (опфатен е периодот од 1920 до 1930 година)
Место : Комплекс на црквата Св. Богородица Перивлепта
12.30 часот
Полагање свежо цвеќе пред споменикот на „Св. Климент Охридски“
Место : Градски плоштад „Св.Климент Охридски“
19.00 часот
Свечена приредба по повод патрониот празник на ОУ „Св.Климент Охридски“
Место : НУ Центар за култура „ Григор Прличев“, голема сала
Share/Save/Bookmark
 

ДЕНИЦИЈА недела 04.12.2016

СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА ДЕНИЦИЈА ОД ПЕТРЕ М. АНДРЕЕВСКИ

Во продукција на Народниот театар од Охрид и Театарот „Ici et la“ од Париз,Франција, во Недела на 4 декември во 20:00 часот, во Драмски театар во Скопје, ќе се одржи светската премиера на драмската презентација на историската поема „Дениција“ на великанот на македонската книжевност Петре М. Андреевски.
Подготвуван последните две години како поетско-театарски сон што ја пласира „Дениција“ во основата на македонскиот духовен идентитет во европски и светски рамки, нејзината праизведба во Македонија се совпаѓа со десетгодишнината од смртта на акедмик Петре М. Андреевски (1934-2006). Во овој несекојдневен театарски потфат на режисерот Константин Плевнеш, кој е воедно автор на оригиналната музика, во улогата на Петре М. Андреевски настапува првенецот на Драмскиот театар Рубенс Муратовски, во улогата на Дениција, младата актерка Димитрина Мицкоска, а во улогата на божицата Талија, Саша Ефтимова од МОБ. Сценографијата е на Валентин Светозарев, костимографијата е на Марија Пупучевска, видео-арт Милчо Узунов, додека уметнички советник е Флориан Габер. Во рамките на претставата користени се и 5 слики на Сергеј Андреевски на тема „Дениција“.
Интересно е да се одбележи дека претставата е во копродукција со парискиот театар „Ici et la“, со оглед на фактот што поезијата на Петре М. Андреевски е преведена на француски, предвиден е и настап во повеќе европски метрополи.

Share/Save/Bookmark
   

Two Mothers Brothers vol.2 - четврток 01.12.2016

1 декември - за почеток на крајот на годината, во првиот ден од месецот кој најмногу асоцират на слави и визити, "Two Mothers Brothers vol.2" во керал сцената на Народен Театар Охрид, со почеток од 20:00 часот.
Картите по цена од 150 денари и 200 денари на денот на настанот, во добро познатото продажно место Музичка Продавница Зизи Топ.

"Two Mothers Brothers vol.2" или скратенo "2 Mamas Bros level 2", или уште пократко "2MB2" е форма на кабаре каде шго комедијата преовладува, меѓутоа вешто нанижана помеѓу нишките на иронијата и сатирата. Користејќи го методот на Брехт каде што „уметноста не треба да биде огледало кое што ќе го отсликува светот туку треба да биде чекан кој што треба да го обликува“ ние како автори и интерпретатори даваме еден коментар за денешницата, за нашиот закоравен менталитет, за разорното дејство на политиката и на медиумите, за супериорните и подчинените, за иднината на нашите деца, за стравот од „што/каде утре?“ итн. Грижливо избравме мелодии од познати изведувачи и ги „оптеретивме“ со наши текстови со цел пораката полесно да биде „сварлива“ за публиката. На крајот на краиштата ветуваме добра забава и квалитетен хумор, со сигурност тврдиме дека секој кој што ќе го погледне кабарето ќе си оди дома со насмевка на лицето и кнедла во грлото затоа што „тој кој што се смее, се уште не ги слушнал лошите вести“ - Б.Брехт.

Share/Save/Bookmark
   

ДЕТЕКТОР ЗА ЛАГИ - 30.11.2016

Хит претставата "Детектор за лаги", повторно на репертоарот во СРЕДА, 30.11.2016 година. Билети во продажба на билетарата на Центарот по цена од 150 денари.

„Детектор за лаги“ е театарско дело работено по текст на Василиј Сигарев, под режисерската палка на Ненад Витанов. Во претставата играат Јасмина Билаловиќ, Никола Тодороски и Стрезо Стаматовски. За костимите на актерите се погрижи Александра Крнинова Груев, а сценографијата ја подготви Филип Коруновски. Препорачана возраст: +15

Продукција НУЦК Григор Прличев / Народен Театар Охрид
ул. Македонски Просветители 4
тел: 046 261 063

e-mail: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

Share/Save/Bookmark
   

"ПАРЛАМЕНТАРКИ" среда 23.11.2016 година

НУ Центар за култура „Григор Прличев“-Охрид / Народен театар Охрид
"ПАРЛАМЕНТАРКИ" среда 23.11.2016 година, почеток 20.00 часот, Влез 150 денари.Препорачана возраст: +15

Претставата е рaботена по текст на Сашо Димоски, а според комедијата „Жени во Народното собрание“ од старогрчкиот комедиограф Аристофан.

Во претставата играат: Јасмина Билаловиќ, Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски, Сашо Ристовски, Филип Кипровски, Павел Маслов, Елизабета Стефановска, Ивица Цонев.

ДРАМАТУРГ САШО ДИМОСКИ
СЦЕНОГРАФИЈА ФИЛИП ВИТАНОВ
КОСТИМОГРАФИЈА КАТЕРИНА ЧУКНИЕВА
МУЗИЧКИ СОРАБОТНИК МАРИЈА НЕДАНОВА
ШМИНКА И ФРИЗУРА ДИМЕ БЛАЖЕСКИ
ИНСПИЦИЕНТ ФИЛИП АНГЕЛИЧИН – ЖУРА

Продукција НУЦК Григор Прличев / Народен Театар Охрид
ул. Македонски Просветители 4
тел: 046 261 063
e-mail: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите
Share/Save/Bookmark
   

Страница 51 од 54

<< Почеток < Пред 51 52 53 54 Следно > Крај >>