Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

Кино проекција на филмот „Дедо и внук“

Повторно кино проекција на филмот „Дедо и внук“ на 12-ти и13-ти февруари во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид

Режисер на филмот е Илија Пиперкоски, продуцент е Огнен Антов, директор на фотографија е Романецот Патру Паунеску, а монтажата ја направи Данчо Стефков.
Главните улоги ги толкуваат Дејан Лилиќ, Салаетин Билал, Даниела Ивановска, Горан Стојаноски, Благој Веселинов и Наум Цветкоски.

Почеток 20.00 часот, цена на билет 100 денари.
Телефон за резервации 046/261-063,

Share/Save/Bookmark
 

С О О П Ш Т Е Н И Е

Театарската претстава "АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески, закажана за петок 07.02.2020 година се ОДЛОЖУВА, поради здравствен проблем на актер вклучен во прествата.
(картите ќе важат или истите може да ги замените на билетара)

Со почит,
НУ Центар за култура “Григор Прличев"-Охрид

Share/Save/Bookmark
   

Кодекс за административни службеници!!!

Линк од информација за објавување на Кодекс на административни службеници!

http://www.mioa.gov.mk/sites/default/files/pbl_files/documents/kodeks_za_administrativni_sluzbenici_sl183_12122014.pdf

Share/Save/Bookmark
   

„Медена земја“ на кино репертоарот!

„Медена земја“ филмот номиниран за Оскар во две категории повторно ќе се прикажува во Националната установа Центар за култура „Григор Прличев" - Охрид во САБОТА, 8-ми февруари 2020 година, со почеток во 20.00 часот!
Ова е прв пат во светската филмска историја документарен филм да добие две номинации во иста година за наградите на Академијата!

„Земи половина од медот, половина остави за пчелите.“

Времетраење: 85 мин.
Режисери: Љубо Стефанов и Тамара Котевска
Сниматели: Фејми Даут и Самир Љума
Продуцент и монтажер: Атанас Георгиев
Музика: „Фолтин“
Жанр: Документарен
Возрасна категорија: Сите
Цена на карта 100 денари, почеток 20.00 часот.


Share/Save/Bookmark
   

ПРЛИЧЕВИ БЕСЕДИ програма

Свеченост посветена на лауреатот награда Григор Прличев

СРЕДА, 5 февруари 2020 година
11:45 часот
Изложба на ликовни дела
Место: Изложбен салон
12:00 часот
Свеченост посветена на лауреатот награда ГРИГОР ПРЛИЧЕВ
-Настап на хорот при НУЦК “Григор Прличев”- Охрид
*1762 лето
-Обраќање на претставник од НУЦК “Григор Прличев”- Охрид
-Обраќање на претставник од Општина Охрид
-Претставување на наградената поема за 2019 година “Таинство на богомилите”
-Артистичка изведба на поемата “Таинство на богомилите”
-Врачување на Повелбата за најдобра поема за 2019 година
-Свечено обраќање на лауреатот Стево Симски
Место: НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид

Share/Save/Bookmark
   

Страница 6 од 70

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>