Преведи со Google Translate

Macedonian Albanian English French German Spanish
Банер
Банер
Банер
Банер

Банер

"Вечер со звуците на хармониката"

НУ Центар за култура „Григор Прличев“- Охрид Ве поканува на концерт "Вечер со звуците на хармониката" ВТОРНИК 27.07.2021година, 20:00 часот во Изложбениот салон на Центарот за култура, влезот е слободен!!!

Share/Save/Bookmark
 

Балкански фестивал на народни песни и игри 2021

5 јули  12.00 ч.  НУЦК „Григор Прличев“ - Охрид  Промоција на монографијата „60 г. Балкански фестивал на народни песни и игри“ автор: Милчо Јованоски; промотор: Славко Упевче.

20.30 ч. Место Долни Сарај

Говор на г-дин Горан Симоноски директор на НУЦК “Григор Прличев” – Охрид
Говор на Д-р Константин Георгиевски градоначалник на Општина Охрид
Говор на Ирена Стефоска министерка за култура Р.С.Македонија
Говор на г-дин Талат Џафери претседател на Собранието на Р.С.Македонија

СВЕЧАНО ОТВОРАЊЕ НА ФЕСТИВАЛОТ
1.АНСАМБЛ”МАКЕДОНИЈА”- Скопје,Р.С.МАКЕДОНИЈА
2.АКАДЕМСКО КУД “Бранко Крсмановиќ”- Белград,Р.Србија

06.07.2021 (втор ден)
1.АКАДЕМСКО КУД “Бранко Крсмановиќ”- Белград,Р.Србија
2.КУД”ДРИМКОЛ”-Вевчани Р.С.Македонија
3.КУД” 14 ВЕВРУАР”-Бања Лука,Босна
4.Ансамбл”Студио фолклор” и Инструментален состав “Ќустек”-Скопје Р.С.Македонија

07.07.2021 (трет ден)
1.КУД” 14 ВЕВРУАР”-Бања Лука,Босна
2.ФА”Никола Ѓурковиќ”-Котор,Црна Гора
3.КУД”Јане Сандански”-Неготино, Р.С.Македонија

08.07.2021 (четврти ден)
1.”Плус Денс”-Елбасан,Албанија
2.ФА”БИСЕРИ”-Охрид, Р.С.Македонија
3. ФА”Никола Ѓурковиќ”-Котор,Црна Гора
4.КУД”БИСЕР” – Кичево, Р.С.Македонија

Согласно здравствените протоколи за заштита од корона вирусот!
ВЛЕЗ СЛОБОДЕН!

Share/Save/Bookmark
   

Претстава „КРИК ЗА ЉУБОВ“

НУ Центар за култура "Григор Прличев" - Охрид

Поради зголемениот интерес повторно на репертоарот новата премиера „КРИК ЗА ЉУБОВ“ - ЖОЗИЕН БАЛАСКО, режија Љупчо Ѓоргиевски, ПЕТОК 25.06.2021 година, почеток 20:00 часот, цена на карта 200 денари, ГОЛЕМА САЛА!

Л И Ц А:
ЖИЖИ ОРТЕГА: Адријана Билаловиќ Тодороска
ИГО МАРТИЕЛ: Никола Тодороски
ЛЕОН: Ивица Цонев
СИЛВЕСТЕР: Горан Стојаноски
Сценографија: Валентин Светозарев
Костимографија: Андреј Ѓоргиевски
Композитор:  Марјан Неќак
Превод од бугарски: Љупчо Ѓоргиевски и Кристина Тодороска Петреска
Дизајн на плакат: Валентин Светозарев
Инспициент: Филип Ангеличин - Жура
Стручен соработник за култура: Зоран Левески
Светло: Борис Велјаноски
Тон: Митко Серафимоски
Гардероба: Линдита Мерко, Деса Лазороска
Реквизита:  Маријана Николоска, Соња Крстаноска
Сценски декоратери: Кире Ангелоски, Даниел Андрески,
Горан Георгиески, Ѓоко Китоски

Картите по цена од 200 денари се пуштени во продажба на билетарата при НУЦК "Григор Прличев" - Охрид. Телефон за резервации 046/261-063, 075/283-066, СОГЛАСНО ЗДРАВСТВЕНИТЕ ПРОТОКОЛИ СО ОГРАНИЧЕН БРОЈ НА ПУБЛИКА!

Share/Save/Bookmark
   

РЕПРИЗА „КРИК ЗА ЉУБОВ“

НУ Центар за култура "Григор Прличев" - Охрид

Поради зголемениот интерес РЕПРИЗА на новата премиера „КРИК ЗА ЉУБОВ“ - ЖОЗИЕН БАЛАСКО, режија Љупчо Ѓоргиевски, САБОТА 19.06.2021 година, почеток 20:00 часот, цена на карта 200 денари, ГОЛЕМА САЛА!

Л И Ц А:
ЖИЖИ ОРТЕГА: Адријана Билаловиќ Тодороска
ИГО МАРТИЕЛ: Никола Тодороски
ЛЕОН: Ивица Цонев
СИЛВЕСТЕР: Горан Стојаноски
Сценографија: Валентин Светозарев
Костимографија: Андреј Ѓоргиевски
Композитор:  Марјан Неќак
Превод од бугарски: Љупчо Ѓоргиевски и Кристина Тодороска Петреска
Дизајн на плакат: Валентин Светозарев
Инспициент: Филип Ангеличин - Жура
Стручен соработник за култура: Зоран Левески
Светло: Борис Велјаноски
Тон: Митко Серафимоски
Гардероба: Линдита Мерко, Деса Лазороска
Реквизита:  Маријана Николоска, Соња Крстаноска
Сценски декоратери: Кире Ангелоски, Даниел Андрески,
Горан Георгиески, Ѓоко Китоски

Картите по цена од 200 денари се пуштени во продажба на билетарата при НУЦК "Григор Прличев" - Охрид. Телефон за резервации 046/261-063, 075/283-066, СОГЛАСНО ЗДРАВСТВЕНИТЕ ПРОТОКОЛИ СО ОГРАНИЧЕН БРОЈ НА ПУБЛИКА!

Share/Save/Bookmark
   

ПРЕМИЕРА „КРИК ЗА ЉУБОВ“ - ЖОЗИЕН БАЛАСКО

НУ Центар за култура "Григор Прличев" - Охрид / Народен Театар Охрид

10 ГОДИНИ ОХРИДСКИ ТЕАТАР

ПРЕМИЕРА „КРИК ЗА ЉУБОВ“ - ЖОЗИЕН БАЛАСКО Режија: Љупчо Ѓоргиевски
СРЕДА 16.06.2021 година, почеток 20:00 часот, цена на карта 200 денари, ГОЛЕМА САЛА!

Директор: Горан Симоноски
Л И Ц А:
ЖИЖИ ОРТЕГА: Адријана Билаловиќ Тодороска
ИГО МАРТИЕЛ: Никола Тодороски
ЛЕОН: Ивица Цонев
СИЛВЕСТЕР: Горан Стојаноски
Сценографија: Валентин Светозарев
Костимографија: Андреј Ѓоргиевски
Композитор:  Марјан Неќак
Превод од бугарски: Љупчо Ѓоргиевски и Кристина Тодороска Петреска
Дизајн на плакат: Валентин Светозарев
Инспициент: Филип Ангеличин - Жура
Стручен соработник за култура: Зоран Левески
Светло: Борис Велјаноски
Тон: Митко Серафимоски
Гардероба: Линдита Мерко, Деса Лазороска
Реквизита:  Маријана Николоска, Соња Крстаноска
Сценски декоратери: Кире Ангелоски, Даниел Андрески,
Горан Георгиески, Ѓоко Китоски
Н.У.Ц.К.„Григор Прличев“ / Народен Театар Охрид
ул. „Македонски Просветители“ бр. 4    тел: 046 261 063
e-mail: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите
Картите по цена од 200 денари се пуштени во продажба на билетарата при НУЦК "Григор Прличев" - Охрид. Телефон за резервации 046/261-063, 075/283-066, СОГЛАСНО ЗДРАВСТВЕНИТЕ ПРОТОКОЛИ СО ОГРАНИЧЕН БРОЈ НА ПУБЛИКА!

Share/Save/Bookmark
   

Страница 3 од 72

<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>